Lohjalla kisataan valtakunnalliset opettajien talvipäivät

05.02.2010 8:05

Kari Sallinen

Lumisessa luonnossa. Kisakallion opiskelijat testasivat sinisen hetken lumikenkäilypaikkaa talvibaarina toimivan laavun tuntumassa. Jonossa taivaltavat Annukka Hinkkala, Annamaaria Kangas, Annika Räikkönen, Lauri Linjama, Jenna Punakivi, Jaakko Nurminen ja Elina Lietzén. (Kuvaaja: Kari Sallinen)
Lumisessa luonnossa. Kisakallion opiskelijat testasivat sinisen hetken lumikenkäilypaikkaa talvibaarina toimivan laavun tuntumassa. Jonossa taivaltavat Annukka Hinkkala, Annamaaria Kangas, Annika Räikkönen, Lauri Linjama, Jenna Punakivi, Jaakko Nurminen ja Elina Lietzén. (Kuvaaja: Kari Sallinen)

Kisakallion urheiluopistolla vietetään lauantaina elämyksellinen sininen hetki. Kello 16–18, kun aurinko laskee ja luo lumiseen maisemaan kauniin sinen, tarjolla on mielenkiintoista liikuntaa.

Kokeilla voi lumikenkäilyä, rattikelkkapujottelua, jääkolkkaa ja uutta fastscoopia.

Lohjalla järjestetään viikonloppuna valtakunnalliset opettajien talvipäivät, joissa kilpaillaan ja tutustutaan eri lajeihin. Liikunnanohjauksen peruskurssin oppilaat järjestävät elämyksellistä harrasteliikuntaa.

Tapahtuman järjestäminen kuuluu liikunnanohjaajien koulutukseen.

–Siniseen hetkeen on kaikilla vapaa pääsy, vaikka jokaisella lohjalaisella, kertoo tapahtuman markkinoinnista vastaava Jenna Punakivi.

Lohjan urheiluseurat pyörittävät kisojaOpettajien talvipäivien keskus on Kisakallion urheiluopisto. Järjestelyissä ovat mukana Lohjan opettajien paikallisyhdistys, Koululiikuntaliitto ja Lohjan Liikuntakeskus. Eri lajeja pyörittävät lohjalaiset urheiluseurat. Lentopallosta vastaa Hongiston Tarmo, sekasählystä Lohjan Salibandy ja kaukalopallosta Lohjan Peli-Toverit.–Majoittujia on noin 200 eri puolilta Suomea. Talvipäivät on tavallaan harjoitusta. Olemme suunnitelleet Lohjalle 2011 kesäpäiviä, joka on huomattavasti isompi tapahtuma, kertoo talvipäivien johtaja Pekka Luoma.–Tällaisia tapahtumia kyllä kannattaa järjestää. Leirikouluja suunnittelevat opettajat saattavat innostua Lohjasta matkailupaikkana.Harrastelajeista talvipäivien ohjelmassa ovat myös uinti, keilaus, curling, soutu- ja hydrospinning sekä kuntotestaus.Kokeilla voi jääkolkkaa, kelkkapujottelua ja fastscoopia.Paksut lumihanget ovat saaneet luontoliikkujat innostumaan lumikenkäilystä. Lajia on mahdollista kokeilla ohjatusti lauantaina Kisakalliossa kello 16 ja 17 alkavilla sinisen hetken retkillä.

–Mitään polkuja pitkin emme kulje, vaan umpihangessa sauvojen kanssa ja välillä rinteissäkin. Kokeilemme kaikkea niin, että lajista voi vaikka innostua, kertoi lumikenkäilyryhmän vetäjä Elina Lietzén.

–Samalla voi nautiskella talvibaarin antimista ja maisemista, jotka ovat lumikenkäilyn keskuspaikalla, muistuttaa Punakivi.

–Curlingia muistuttavaa jääkolkkaa voi kokeilla järven jäällä. Sitä pelataan kolmen pelaajan joukkueilla nonstoppina, kertoo puolestaan Jaakko Nurminen.

Vauhdikkain laji löytyy pulkkamäestä, jossa pujottelutaitoja voi testata aikaa vastaan stiga-kelkalla.

Erikoisin laji on Suomessa kehitetty mailapeli fastscoop. Tätä joukkuepeliä voi kokeilla opiston tekonurmella. Kourua muistuttavalla mailalla heitetään pientä palloa ja yritetään tehdä maaleja.

14 liikunnanohjaajaoppilaan ryhmä odottaa lauantain sinistä hetkeä innolla.

–Olemme suunnitelleet tapahtumaa joulukuusta lähtien. Odotamme runsasta osanottoa, kertoo Punakivi.

Isompi urakka opiske lijoita odottaa syksyllä.

–Tämä ryhmä on vastuussa syksyllä Kisakalliossa käytävän pyörätuolirugbyn MM-kisan järjestelyistä. Muut ryhmät järjestävät myös tapahtumia. Esimerkiksi toukokuussa Kisakalliossa on perheliikuntapäivä, kertoo ryhmän opettaja Karri Koli.

Bookmark and Share

Keskustelua aiheesta


Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish