Maakaasun tankkaaminen alkoi Muijalassa
09.03.2010 8:05
Jaakko Wallenius
Kaasua tankkiin. Muijalan uusi maakaasun tankkausasema on hyvin samanlainen kuin muutkin tankkauspisteet. Myyntipäällikkö Petri Michelssonin mukaan erona on kuitenkin se, että kaasua voi ostaa vain Gasumin omalla kortilla, jolla kuukauden kaasuostokset veloitetaan kerralla. (Kuvaaja: Jaakko Wallenius)
Lohjalaisautoilijan ei enää tarvitse pohtia valintaa vain bensiinin ja dieselin välillä, kun hän etsii vaihtoehtoja autonsa kulkuvoiman lähteeksi, sillä Gasum Oy:n Muijalaan rakentama maakaasun jakeluasema on nyt otettu virallisesti käyttöön.
Lohjan asema on viidestoista Gasum Oy:n maakaasun tankkausasema Suomessa. Kaasuautoja on Suomessa vasta noin 700, mutta Gasum odottaa määrän kasvavan nopeasti, kun maakaasua myyvien asemien verkosto täydentyy.
Kaasun kiinnostavuus auton polttoaineensa perustuu luonnollisesti hintaan, sillä Gasumin myyntipäällikkö Petri Michelsson laskee oman B-sarjan mersunsa kuluttavan vain 5,30 euron edestä maakaasua sadalla kilometrillä, kun vastaava bensamersu kuluttaa bensiiniä helposti 12 euron verran samalla matkalla. Petri Michelsson laskee tankkaavansa autonsa maakaasulla alle 20 eurolla tankkauskertaa kohden.
TALOUS 10




