Reseptejä tummalle Gourmet-oluelle:
30.06.2010 11:05
Karitsan karetta ja tomaattiaiolia
2 karitsan kareriviä
suolaa ja pippuria myllystä
voita paistamiseen
6 timjaminoksaa
2 rkl tomaattipyrettä
3 kirsikkatomaattia
2 valkosipulin kynttä
3 dl käsintehtyä majoneesia
½ sitruunan mehu
Putsaa kareet siisteiksi ja mausta ne suolalla sekä pippurilla.
Paista ne voissa timjaminoksien kanssa kuumalla pannulla ja siirrä ne 100-asteiseen uuniin kypsymään loppuun, 54-asteiseksi. Vetäytä ne foliossa noin 10 minuuttia ja leikkaa annospaloiksi. Suolaa vielä leikkauspinta juuri ennen tarjoilua.
Sekoita sauvasekoittimella tai tehosekoittimella tomaattipyre, valkosipuli ja kirsikkatomaatit. Siivilöi tämä ja yhdistä se majoneesin kanssa.
Piristä makua sitruunan mehulla ja tarkista suola ja pippuri ennen tarjoilua.
Porsaankylkeä ja omena-inkivääripyrettä
500 g porsaan palvikylkeä
1 punainen chili
1 solo-valkosipuli
1 dl seesamiöljyä
3 omenaa
3 cm tuoretta inkivääriä
50 + 50 g voita
suolaa ja pippuria myllystä
Sekoita sileäksi sauvasekoittimella seesamiöljy, chili ja valkosipuli. Leikkaa porsaankyljestä viipaleita ja aseta uunipellille. Glaseeraa seesamitahnalla ja paahda 210-asteisessa uunissa kunnes alkavat rapeutua, noin 10 minuuttia.
Kuori ja lohko omenat, raasta inkivääri. Laita omenat, puolet inkivääristä ja 50 g voita kattilaan ja freesaa hieman.
Peitä vedellä ja keitä juuri ja juuri kypsäksi. Siivilöi ja aja tehosekoittimessa voin ja lopun inkiväärin kanssa.
Mausta suolalla ja pippurilla. Tarjoa porsaankyljen kanssa.
Voit korostaa annoksen makuja laittamalla hieman seesamitahnaa lautasen pohjalle.
Suklaa-leipävanukas ja pähkinää
1 l kuutioitua edellisen päivän leipää
1,25 dl kermaa
3 dl rouhittua tummaa suklaata
4 kananmunaa
4 dl tummaa Gourmet-olutta
2 tl kanelijauhetta
1,25 dl muscovado-sokeria
1 dl kokonaisia hasselpähkinöitä
3 rkl sokeria
1 rkl voita
ripaus suolaa
vanhan ajan vaniljajäätelöä
Lämmitä uuni 165-asteiseksi. Keitä olut, kerma ja puolet sokerista kattilassa kunnes sokeri on sulanut.
Laita jäähtymään. Lisää 2 dl suklaasta joukkoon ja sekoita niin, että suklaa sulaa. Vatkaa munat kulhossa kuohkeiksi ja lisää sinne kanelijauhe.
Sekoita joukkoon myös jäähtynyt olut-suklaakerma. Lisää joukkoon leipäkuutiot sekä loppu suklaa ja sekoita.
Siirrä tämä voideltuun uunivuokaan ja ripottele päälle loppu muscovado-sokeri.
Paista uunissa kunnes paistos on asettunut, noin 30–40 minuuttia. Jäähdytä ja leikkaa annospaloiksi. Laita sokeri pannuun ja kun se alkaa karamellisoitua, lisää pahkinät ja voi.
Mausta hieman suolalla ja lisää tarvittaessa 1–2 rkl vettä. Pyörittele pähkinöitä kunnes ne saavat pienen sokerikuoren.



