Myymälävarkaille kelpaa kaikki pieni

Paikalliset
Kommentoi 2

LOHJA | Myymälävarkaiden nappaamiseen vaaditaan työntekijöiltä valppautta. Näpistelijöiden mukaan tarttuu kaikkea, mikä mahtuu taskuun.

– Meiltä viedään lähinnä karkkia ja juomia. Partaveitsenteriä vietiin ennen paljon ja ne joudutaan nykyään myymään tiskin alta. Ne ovat pieniä, mutta kalliita,kertoo Lohjan Kauppakadulla sijaitsevan K-Supermarketin osastovastaava Saija Ahlberg.

Suur-Seudun Osuuskaupan ryhmäpäällikön Juha Roosin mukaan myymälävarkauksien trendi on viime vuosina ollut huolestuttavassa kasvussa. Tämä saattaa johtua 2008 voimaan astuneesta sakkolain uudistuksesta, jonka jälkeen poliisien sakkoja ei ole enää voinut muuttaa vankeustuomioksi.

– Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että pitäisi olla kovemmat rangaistukset, koska myymälävarkaudet näkyvät kuitenkin tavaroiden hinnoissa. Se on aina joltakin pois, kommentoi Roos.

PAIKALLISET 4

2 kommenttia Kommentoi
toimitus

Kommentit

19.7.2012 13:51

Eiköhän jokainen kuluttaja joudu makselemaan näitä näpistyksien kustannuksia kohonneina hintoina. Jollainhan se hävikki on katettava.

19.7.2012 15:59

Niinhän tuossa jutun lopussa todetaan.
Nykyään silitellään vaan päätä jos joku tekee jotain laitonta.
Hoitakaa te vaan siellä kaupan kassalla ja muut pienipalkkaiset duunarit työnne, ei teille vartijan työstä makseta.

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.