Tavis versus julkkis

Kolumnit
Kommentoi

Tavis on luuseri! Lenita sohaisi ampiaispesään Suomi-Areenan Onko Suomella pallo hallussa -talouspaneelissa ja sai päälleen myös monen naiskatsojan kiukun. Miehethän inhoavat häntä jo ennestään. No, eivät sentään kaikki. Lenita uskaltaa sanoa mitä ajattelee, mutta niinhän tekevät myös Nalle ja Hjallis. Lenita osaa provosoida ja se on usein tarkoituskin.

Kirsi Piha Iltasanomien kolumnissaan ymmärtää ja selittää, mitä Lenita tavis-provokaatiolla tarkoitti. Jos ei pyri olemaan ykkönen ja paras, ei ehkä pääse edes kakkoseksi. Pyrkimällä kakkoseksi päätyy ehkä 15.lle sijalle, arvelee myös Sixten Korkman.

Keskinkertaisuus ei riitä globaaleilla markkinoilla. Iloitsemme villisti Angry Birds menestyksestä, mutta emme laita itse tikkua ristiin. Olemmeko laiskoja? Pitää kuitenkin muistaa, että tavikset sentään pitävät tuotannon rattaat käynnissä. Mutta ensin pitää olla idea, innovaatio ja riskinottajia. Tällä hetkellä rattaat natisevat ikävästi, mutta talous on yhtä aaltoliikettä, nousua seuraa taantuma ja taantumaa nousu.

Missinleima otsasta ei häivy ikinä ja se oikeuttaa jotkut nollaamaan Lenitan mittavia saavutuksia. Sotainvalidien Veljesliitto valitsi aikoinaan Suomen Neidot, jotka sitten keräsivät varoja sotainvalideille. Mallintöillä saamillaan rahoilla Lenita opiskeli koti- ja ulkomailla. Joku väheksyy sitäkin, että hänellä on vain yksi tutkinto, kun maassa on kolmenkin tutkinnon suorittaneita. Mitä tekee papereilla, jos ei saa suutaan auki, ole rohkea ja persoonallinen? Lenitan puheet ulkomailla ovat todennäköisesti aivan korrekteja.

Jo 60-luvulla Lenita oli mukana Suomen vientiteollisuuden kampanjoissa, oli sitten kysymys paperiteollisuuden, jäänmurtajien ja öljynporauslauttojen viennin edistämisestä ja muodin, designin ym. viemisestä ympäri maailmaa. Kuka muu on pitänyt suuren vientishown Kiinan Kansojen hallissa?

Lenitan koko ura on ollut Suomi-brändin ja suomalaisten tuotteiden viennin edistämistä maailmalla. Lisäksi hän toimi 30 vuotta TV-toimittajana, perusti Lenita Airisto Oy:n ja ryhtyi vielä kirjailijaksikin.

Lenita on myös tehnyt niin paljon naisten ja tasa-arvon hyväksi kuin lakipykälät yhteensä. Esimerkiksi kerran Lenita kajautti, ettei kaikkien naisten tarvitse osata tehdä lihapullia! Eikä ollut pikaruokaloita eikä toisten äitien valmistamia eineksiä.

En pidä pahana edes moitetta valkoisten sukkien pitämisestä mustien kenkien kanssa. Kaikilla ei ole luontaista tyylitajua eivätkä kaikki saa sitä koti- eikä koulukasvatuksessa. Farkut ja lenkkarit ovat täällä in, samoin kammotuksen kauhistus: maastopuvut jopa lapsilla! Eikä ole välttämättä rahasta kiinni.

Ikärasismi auttaa nollamaan ansioituneenkin henkilön saavutukset tyyliin; kuka toi harakka on? Tämä koskee Lenitan ohella myös Aira Samulinia ja Kirsti Paakkasta, jotka eivät älyä häipyä pois nuorempien silmistä.

Kuitenkin Lenita Airisto on ”tietokirjailija, luennoitsija, TV-persoona, kansainvälisessä liike-elämässä menestynyt yrittäjä, aikoinaan myös Suomen Neito ja tähtimalli, joka ”tekee työtä ja elää kuin mies”. Suomen teollisuuden ja kulttuurin vienninedistäjä, älykkäiden miesten nainen ja aito feministi. Pesunkestävä porvari. Ja paljon muuta.”

Tavis on luuseri -lausuma oli huono valinta ja väärä käännös Friedmanin average-ilmaisusta (keskinkertainen). Taviksen vastakohta on julkkis ja niitäkin on kahta sorttia, turhia ja tärkeitä. Julkisuus on monien asioiden edistämisessä välttämätöntä, ja moni ansioitunut julkkis on julkkis vastoin tahtoaan, paitsi Lenita.

Kirjoittaja on harrastajakirjoittaja Karjalohjalta.

Käyttäjän Kerttu Keränen kuva
Kerttu Keränen

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.