Kommentit
Samaa lohjalaista perheidylliä kuin jalakapallossa. Isät ja äidit omien lapsiensa etujen junttaajina. Käytössään vanhentuneet valmennusmenetelmät ja apunaan riittävä määrä ns. "hyödyllisiä idiootteja".
Niitä joita asia kiinnostaa, niin suosittelen lukemaan tämän ketjun läpi. Paljon asiaa jota ei ole kerrottu julkisesti, kuten edustuksen velka junnuille.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10221076
Virtuoosin uusi seura
http://okkhc.sporttisaitti.com/?x103997=712382
Hallitus pitäisi tuulettaa kokonaan uusiksi, ensinmäisenä Einiö pihalle, täysin väärä tyyppi moiseen hommaan.
Seuraavaksi pitäisi saada kaikki puhaltamaan yhteen hiileen ja saada selkien takana kyräileminen loppumaan.
Vaan liian monelle oma ego ajaa yhteisen hyvän ja uhrautumisen edelle.
Cmon Pentti Jukka, OKK Liigaan!
einiö niin pitkälle helvettiin tuolta kun pääsee.. tyttökiekolle voidaan perustaa oma halli johonkin harjun toiselle puolelle tai vaikka nummelaan, kuhan saadaan kaikkien päähän juntattua että edustus ensin kuntoon sitten juniorit.. sen kautta junnut nousevat sitten miesten tasolle, ja ne jotka alkaa nyt pohtimaan miten edustukseen löytyy pelaajia jos ei ole junnuja niin ankat pelaili puoliksi espoolaisilla ja loput lohjalaisilla.. Mutta tarvitseehan sekin jotain että pelaajat pysyvät lohjalla ja viihtyvät.. pelkkä valmentaja joka käy sillon tällön ei riitä. 1 ja 2 ja mv valmentaja, huoltajat jj jne. kaikkien pitää olla kunnossa että pelaajat pysyisivät!! se tässä lohjalla mättää, jääkiekossa kuin jalkapallossakin oltiin huipputasolla max 2 vuotta, siihen se sitten jäikin.. nyt juostaan mudassa, minne kaikki hyvä katosi? Karlsson puhui kyllä asiaa, vaikka moni vähän oudosti häneen suhtautui luultavasti. Jos eteen päin halutaan mennä niin ry:t ****** ja Oy tilalle.. vaikka se ry riittääkin tyttökiekon ylläpitämiseen...
Tyhjänpuhuja lähti. Ei kyllä ollut mitään annettavaa millään tasolla Lohjalaiselle jääkiekolle.
"Karlsson katsoo, ettei hän saanut riittävästi tukea seuran johdolta." Eipä ole joukkueiden valmentajat saaneet Karlssonilta tukea, enemmän taisi olla haittaa. Ei noilla vanhoilla meriiteillä ole hirveästi enään painoarvoa. Katsotaanpa kauan Karlsson jaksaa OKK vanhempia (OKK on myös ry ja sinettiseura) .
"LoKV:ssa toimitaan liikaa oman lapsen harrastuksen kautta. Kaikilla muilla johtokunnan jäsenillä, kuin yhdellä, omat lapset pelaavat seurassa. On vaarallista toimia jääkiekossa vain lasten kautta ilman lajirakkautta. Ei se tee vielä jääkiekkoihmistä, jos kulkee seuran takki päällä kaupungilla, Karlsson ruotii"
Ei Karlssonilla ollut mielestäni junioreille mitään annetaavaa. Tuossa komentissa taidettiin vain kritisoida johtokunnan jäseniä joiden lapset pelaavat seurassa, mutta mielestäni mitallilla on myös se toinen puoli. Jos LoKV olisi Oy niin raha olisi se joka ratkaisisi ja eipä Lohjalla olisi jääkiekkoa. Pitää myös muistaa, että vanhemmat kuitenkin osallistuvat "vapaaehtoisesti" joukkueen toimintaan talkootyöllä (ja sillä myös rahoitetaan LoKV toimintaa) ja joskus sitä itse kukin innostuu liikaa. Kaikesta huolimatta onnea ja menestystä Karlssonin valitsemalla tiellä.
"Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia."
Onkos täällä kaikilla nyt ihan säännöt hallussa, kun naisille ollaan 1900-luvun alun tapaan omia urheilukarsinoita pystyttämässä... Asiatonta ja asian vierestä.
4:ssä vuodessa tapahtui. Tuhottiin 3 ikäluokkaa hallituksen omienvedätysten takia( 99,00,01) Mutta nämähän johtui tietysti yhteistyökyvyttömistä vanhemmista,kun eivät uskoneet pääkupunkiseudulla olevan 1300 parempaa junioria(taisi olla jonkun piälikön suusta päästettyä).
Pakkohan se on tietysti uskoa koska ei kai sitä muuten ketään palkittaisi LOKV:ssaVuoden valmentajiksi ja rahastonhoitajiksi ja yms.
Mikä tässä on hauskaa,niin nämä ongelman poistajat ovat itse siirtymässä joko toiseen seuraan tai ikäryhmään.
Toisaalta jos mennään tyttökiekko edellä,niin täytyykin tästä pistää eukko selälleen ja aloittaa sen työstö.
Mitähän vikaa tyttökiekossa on...missä lukee,että jääkiekko on poikien laji??
Taitaa olla ne jotka ovat tyttökiekkoa vastaan vaan niitä isiä joita harmittaa,kun
osa tytöistä on niin hyviä,että pojat jää toiseksi ;)
Pitääkö paikkansa että edustus on ottanut junnuilta 50000€ lainaa viime kaudella? Aiotaanko tämä maksaa takaisin, vai maksavatko junnut taas edustuksen pelaamisen kuten vuosia sittenkin?
Käsittämätöntä että edustustoiminta toimi paremmin kun sitä veti täysin kisaveikkojen ulkopuolinen seura.
mistäs olet moisen summan repäissyt?
Kaupungilla kuulee kaikennäköistä. Edustus ry siis kyseessä, miehet, naiset ja A-junnut ymmärtääkseni.


















