JURVA | Lohjalaisia ei ole moniin vuosiin nähty SM-tason roadracingin kisoissa. Tänä kesänä 125-kuutioisissa pisteistä taistelee Joakim Niemi ja 600-kuutioisissa A-luokkaan noussut Niko Peltonen.
Niemi, 14, voitti viime kaudella minimotojen seniorisarjan. Peltonen oli ykkönen Suomen Cupin B-luokassa.
GP-tähti Mika Kallion valmentama Niemi sijoittui kymmenenneksi kauden ensimmäisessä SM-osakilpailussa Jurvassa. Peltonen joutui keskeyttämään kuudennelta sijalta ajettuaan ulos.
Niemi lähti kisaan 14. lähtöruudusta.
– Tavoite kymppisakkiin pääsystä toteutui kovatasoisessa kisassa. Viidenteen sijaankaan ei jäänyt eroa kuin runsaat kaksi sekuntia, kertoi Joakim Niemi.
Kilpailun voitti omaa GP-tallia maailmalla pyörittävän Aki Ajon poika Niklas Ajo.
Joakim iemi selvisi kolarista mustelmilla.
Niemellä oli onneakin matkassa. Aika-ajojen jälkeen lähtöharjoituksessa takaa tullut kuljettaja törmäsi Niemeen 100 kilometrin tuntivauhdilla. Niemi selvisi pahalta näyttäneestä tilanteesta mustelmilla.
– Pyörä kärsi melko pahoin, ja tiimin kuusi asentajaa tekivät hartiavoimin töitä kolme tuntia, jotta pääsin mukaan seuraavaan aika-ajoon, Niemi sanoi.
Niko Peltonen osoitti, että hän pystyy taistelemaan hyvistä sijoituksista myös A-luokassa. Aika-ajoissa hän ei saanut vielä parastaan irti ja lähtöpaikaksi tuli 12. ruutu.
Kilpailussa Peltonen ei kumarrellut. Jo muutaman kierroksen aikana hän nousi seitsemänneksi. Taistelu kuudennesta sijasta Martin Pärtelpoegin kanssa jatkui useamman kierroksen ajan, kunnes Niko yritti ohittaa Pärtelpoegin maalisuoran jälkeisessä kurvissa. Peltonen ajautui pois ajolinjalta, ja etupyörä lipesi alta, ja kisa päättyi keskeytykseen.
– Kaatuminen harmittaa. Hyvän vauhdin löytyminen ja selviäminen vähillä vaurioilla kaatumisesta olivat hyviä asioita, sanoi Niko Peltonen.