LOHJA | Junarata tulee, vakuutti Matti Vanhanen Simo Juvalle, Leo Rintaselle ja Irene Äyräväiselle lauantaina Sammatissa. Asemien paikasta pääministeri oli sitä mieltä, että olemassa olevat toimivat taajamat ovat etusijalla.
– Raideliikennettä kannattaa rakentaa sinne, missä se on liikenteen sujuvuuden kannalta järkevintä. Lohjalla on toimiva infrastruktuuri, pääministeri totesi.
Lohjan kaupunki esitti, että Espoo-Lohja -taajamaliikennerata sisällytettäisiin valtioneuvoston seuraavaan liikennepoliittisen selontekoon vuonna 2012.
Ministeri muistutti, että ratalinjauskiistojen ohella radan toteutumisen esteenä on raidekapasiteetti Helsingistä Espoon suuntaan. Laajennussuunnitelma siitä valmistuu tämän vuoden aikana.
– Muna vai kana -ongelma on suurempi kuin olen kuvitellut. Virkamiehet ovat sitä mieltä että ensin on saatava ratapäätös, sitten vasta voi tehdä suunnitelmia. Se lamauttaa maakuntaa, tuumi Vanhanen.
Lohjaa edustava kolmikko kertoi kuntaliitossuunnitelmista. Mikäli Lohja laajenisi tulevaisuudessa etelään, kaupungin tulisi puoltaa rantaradankin asioita.
Pääministeri puhui luonnollisen oloisten kuntaliitosten puolesta. Kaksi kuntaa ei sulaudu yhteen, jos niiden asukkaat ovat tottuneet kulkemaan eri suuntiin töiden ja palveluiden perässä.
– Kuinka paljon Lohjalla on todella yhteistä ruotsinkielisen rannikon kanssa? hän kysyi.
Junarata- ja tielinjaukset vaikuttavat siihen, mikä on kuntalaisille luonteva asioimissuunta. Matti Vanhanen haaveili Suomesta, jossa palveluiden perässä eivät liikkuisi ihmiset vaan raha.
– Kuntarajoilla ei pitäisi olla merkitystä ihmisten normaalin elämän kannalta, vaan ihmisten pitäisi voida saada palveluita itselleen luontevalta suunnalta, järkevän välimatkan päästä.