Korpi taituroi kaksi maailmancupin voittoa

Arkisto
Kommentoi
(00:00)

KANADA | Vihtiläinen lumilautailija Janne Korpi säväytti viikonloppuna kahdella komealla maailmancupin osakilpailuvoitolla Kanadassa. Perjantaina hän voitti lumikourukisan Stoneheimissa ja eilen big air -hyppykilpailun.

Perjantainen makea voitto varmisti Korvelle paikan Vancouverin olympiajoukkueeseen. Hän nousi myös lumikourun cupin kärkeen. Japanin Kazuhiro Kokubo on kakkosena ja Antti Autti kolmantena.

Toiseksi kilpailussa sijoittui kanadalainen Jeff Batchelor. Hän hävisi voiton 1,4 pisteellä, mutta varmisti paikan Kanadan olympiajoukkueessa. Antti Autti täydensi kisan suomalaismenestystä kolmannella sijalla.

Korpi sinetöi voiton loisteliaalla toisella laskullaan karussa, 20 asteen pakkassäässä käydyssä kilpailussa.

– Vauhdin kanssa oli pieniä ongelmia. Lauta kävi hitaaksi kylmän sään takia. Pistin kuitenkin kaikki peliin, ja se tuotti tulosta, Korpi kertoi.

Tyytyväinen oli myös Lumilautaliiton päävalmentaja Pekka Koskela.

– Jannelta viimein odotettu voitto, ja Antilta upea näyttö siitä, että hän on toipunut hyvin vammastaan. Tämä viikonloppu ei suinkaan helpota valintaongelmia, mikä tietenkin on vain positiivinen ongelma, Koskela linjasi olympiavalintoja.

Ennen Korpea olympiapaikan oli varmistanut vasta Peetu Piiroinen, joka valittiin joukkueeseen joulukuussa.

En voisi olla onnellisempi.

Big air -kisassa Korpi säväytti voiton tuoneilla komeilla hypyillään.

– Perjantainen kisa oli meille viimeinen karsintakisa olympialaisiin, ja sain paikan, joten se oli todella hienoa, Korpi kertaili kahden voiton viikonvaihdetta.

Olympiakomitea julkistaa viimeiset valintansa 28. tammikuuta. Korpi on lähdössä Vancouveriin lumikourukilpailuun, hypyt eivät ole olympialaisten ohjelmassa.

Quebecin kaupungissa iltavalaistuksessa käydyssä hyppykilpailussa toiseksi sijoittui Itävallan Stefan Falkeis. Kisan hyvää suomalaismenestystä täydensi Jaakko Ruha, joka sijoittui kolmanneksi.

Korvelle viikonvaihteen menestys tuotti 20 000 dollarin verran palkintorahaa. Tärkeintä oli kuitenkin onnistunut olympianäyttö.

– Aika huikea viikonvaihde. Ei voisi onnellisempi olla, Korpi hehkutti.

Korpi kokosi hypystä pisteet 52,1. Falkeis oli toinen 50 pisteellä. Ruha sai kasaan 48 pistettä.

– Yritin vain saada omat temput toimimaan, Korpi kertoi.

Vihtiläinen Ville Uotila oli yhdeksäs 42,6 pisteellä. – LU/STT

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.