Kalliovaara haluaa Kalevan kisoihin

Arkisto
Kommentoi
(00:00)

LOHJA | Lohjan urheilukentän katsomossa istuu pettynyt mies. Länsi-Uudenmaan Urheilijoiden moukarinheittäjä Tuomas Kalliovaaran, 18, kauden päätavoitteena oli päästä nuorten MM-kisoihin, jotka viikonvaihteessa päättyivät Kanadan Monctonissa.

Toissa viikolla hän loukkaantui harjoituksissa, ja nyt Kalevan kisat ovat vaarassa.

Maajoukkue-edustus karkasi viime hetkellä.

– Väline olisi saanut lentää Kaustisen moukarikarnevaaleilla pari metriä pidemmälle, Kalliovaara kertasi.

Kalliovaara sijoittui ratkaisevassa karsintakilpailussa kolmanneksi ennätyksellään 65,22, ja jäi ensimmäisenä rannalle. Kanadaan matkasi Kaustisen kilpailun kärkikaksikko Juho Saarikoski (67,48) ja Mikko Koskiranta (67,18). Kumpikin karsiutui loppukilpailusta Kanadassa.

– Kisoista putoaminen oli iso pettymys, koska viime kesänä kävi samalla tavalla Italian kisojen kanssa. Silloinkin olin kolmas mies ja jäin rannalle, Kalliovaara harmitteli.

Putosin MM-kisoista myös viime vuonna.

Läntiseltä Uudeltamaalta Italian kisoihin pääsi Vihdin Viestin kävelijä Iiro Lehtoranta, joka 11:ksi 10 000 metrillä.

Nuorten MM-kisoista karsiutumisen jälkeen Tuomas ja valmentaja isä-Arto Kalliovaara asettivat kauden päätavoitteeksi aikuisten SM-kisat eli Kalevan kisat Kajaanissa.

Kisat alkavat viikon kuluttua torstaina.

Puolitoista viikkoa sitten tuli mutkia matkaan, kun hän heittoharjoituksessa muljautti oikean jalan nilkkansa Muijalan kuplahallin viereisellä hiekkakentällä.

Nyt myös Kalevan kisat ovat vaarassa.

– Loppuviikosta pitäisi päästä kevyesti heittämään, jos sinne haluaa lähteä. Kalevan kisoihin on turha mennä puolikuntoisena heittämään, Kalliovaara sanoi eilen tiistaina.

– Olen nyt pystynyt käymään vain punttisalilla, enkä sielläkään voi tehdä mitään jaloilla.

Kalliovaara on heittänyt aiemmin tällä kaudella aikuisten moukarin (7,2 kiloa) ennätyksekseen 57,27, joka ylittää Kalevan kisojen tulosrajan 57,00. Vielä ensi kauden hän kilpailee kevyemmällä moukarilla.

– Olen harjoitellut enemmän oman ikäluokan välineellä (6 kiloa), mutta onhan painavammalla välineellä heittäminen iso osa lajiharjoittelua, hän sanoi.

Moukarinheitto on ollut Kalliovaaran päälaji kolmisen vuotta. Vielä viime kaudella sivussa kulki muitakin heittolajeja.

– Talvella teimme päätökseen, että keskitytään moukariin. Yhteen lajiin keskittymällä heitto lähtee sujumaan ja tekniikkaakin olemme saaneet paremmaksi.

Talven lajiharjoittelun Kalliovaara on tähän saakka joutunut tekemään pääkaupunkiseudulla asti.

– Kisakallioon tulossa olevassa hallissa talviharjoitteluun voisi saada lisää tehoa.

Urheiluopiston maille suunnitellun hallin on tarkoitus valmistua vuoden loppuun mennessä.

Mikäli Kalliovaara ei ehdi kuntoutua Kalevan kisoihin, on hänen seuraava kisansa ikäluokan SM-kilpailut Ylivieskassa viikkoa myöhemmin.

– Lähden haastamaan Koskirantaa ja Juha Rinta-ahoa kultakamppailuun. Toinen MM-edustaja Saarikoski kilpailee nuorempien sarjassa.

Kalliovaara ikäluokalla ei enää ole nuorten Suomi-Ruotsi-maaottelua, mutta Ylivieskan kisan voittajalle tarjoutuu mahdollisuus lähteä Islantiin pohjoismaiseen otteluun.

Lieviöllä asuva Kalliovaara aloittaa syksyllä viimeisen vuotensa Lohjan Yhteislyseon lukiossa. Myös ensimmäiset ylioppilaskirjoitukset ovat tuolloin.

Haluan kilpailla maailman huipulla.

Jatko-opintoja varten on jo suunnitelma olemassa.

– (Espoon) Otaniemeen Teknilliseen korkeakouluun, hän paljasti.

Myös moukarinheitossa miehen tavoitteet ovat selvillä.

– Ensi kesän päätavoite on nuorten EM-kisat Tallinnassa. Sinne on kuusi kaveria yrittämässä kahta paikkaa, eli jos kisoihin pääsee, pitäisi siellä myös menestyä.

– Noin viiden kuluessa on tarkoitus päästä sille tasolle, että voin kamppailla arvokisapaikasta. Tavoitteena on myös jossakin vaiheessa kilpailla maailman huippujen kanssa, Tuomas Kalliovaara sanoi.

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.