Siuntion liikerakennuksen palosta isot vahingot
SIUNTIO | Siuntion ainoan kukkakaupan, Kukkagalleria Hopealiljan yrittäjä Minna Soininen työskenteli torstaina massiivinen hengityssuojain kasvoillaan. Liike sijaitsee Siuntion aseman liikerakennuksessa, jossa tiistai-iltana riehunut tulipalo vahingoitti Kukkagallerian lisäksi Siuntion ainoaa apteekkia ja pankkiautomaattia. Apteekki on kiinni ainakin maanantaihin saakka. Vielä torstaina ei ollut tietoa, milloin pankkiautomaatti saadaan kuntoon. Myös rakennuksessa sijaitseva esikouluryhmä joutui evakkoon.
Tulipalon aiheuttamien aineellisten vahinkojen määrää Soininen ei osannut torstaina edes arvioida.
PAIKALLISET 4
Suosituimmat
- (08:00) Tuomikapituli esittää Lohjalle kahden seurakunnan mallia 2
- Raportti jakaisi Siuntion kahtia 77
- Kuntarakennetyöryhmä ei liittäisi koko Siuntiota osaksi uutta Lohjaa
- (08:00) Avara kaula-aukko vie huomion
- (08:00) Fortum sai kuulla kunniansa Nummen seuratalolla
- (08:00) Mika Sivula keskustan Lohjan kunnallisjärjestön vetäjäksi
- Dragsvikin varuskunta säästyy
- Virkkalaan halutaan eloa
Uusimmat
- (08:00) Tapaturma teki Virtakoivusta kisaisännän
- (08:00) Mika Sivula keskustan Lohjan kunnallisjärjestön vetäjäksi
- (08:00) Tuomikapituli esittää Lohjalle kahden seurakunnan mallia 2
- (08:00) Hakulinen ja Kontinaho pistejahtiin
- (08:00) Fortum sai kuulla kunniansa Nummen seuratalolla
- (08:00) Avara kaula-aukko vie huomion
- (08:00) Sanoista tekoihin ja äkkiä
- ’Mitään kiintiöpronssia ei ole’
Uusimmat blogit ja kolumnit



KUITUANET | Ilmoitus
Katso kestotilaajan klubiedut
Länsi-Uusimaan kestotilaajana saat tuntuvia etuja paikallisiltä palveluntarjoajilta. Klikkaa ja katso tämän kuukauden edut.

Uusi Omenatyttö on valittu
Omenatyttö valitaan vuosittain sanomalehti Länsi-Uusimaan perinteisesti järjestämässä kilpailussa. Valittua Omenatyttöä voi pyytää lohjalaisen liike-elämän markkinointi- ja mainostehtäviin tai muihin paikallisiin tapahtumiin.

Päivän kysymys
Tapahtumat
Liity Länsi-Uusimaan nettikumppaniksi
Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Tutustu kumppanitoimintaan tästä.



