LOHJA | Paljettien loistoa, tyylikkäitä taivutuksia ja hiottuja askeleita nähtiin Lohjan Lockstepin valtakunnallisissa tanssikilpailuissa lauantaina Järnefeltin liikuntahallissa Virkkalassa.
Lockstepin junioripari Jere Hakalahti ja Inka Hakomäki onnistui maajoukkuekarsinnassa täydellisesti ja otti selvät voitot sekä vakio- että latinalaistansseissa.
Lohjalaiset voittivat tosienkin sarjan, kun Lockstepin Jani Sorvoja ja Junia Heikkilä olivat ykkösiä nuorisoluokan vakiotanssissa. Lähes 300 tanssiurheilijaa junioreista senioreihin kilpaili päivän aikana vakio- ja latinalaistansseissa hyvällä parkettilattialla. Nuorten maajoukkue-edustajia karsittiin juniorien C-B luokkien kisassa.
Kotikisassa jännitti normaalia enemmän.
12-vuotiaat Jere Hakalahti ja Inka Hakomäki saivat vakiotansseissa tuomareilta neljä ykkössijaa ja yhden jaetun ykkössijan. Lattareissa he saivat kolme ykkössijaa. Lohjalaisten hiotut kuviot onnistuivat hienosti.
– Olemme tanssineet yhdessä vuoden ja kaikki on sujunut hienosti. Lauantaina jännitti normaalia enemmän, koska oli kotikisa ja maaottelukatsastus. Jännitys häipyi, kun musiikki alkoi soida, kertoi Hakalahti.
– Se on vähän hankalaa, kun Jere asuu Helsingissä ja minä Lohjalla. Harjoittelemme pääasiassa Helsingissä, Hakomäki sanoi.
Jani Sorvoja ja Junia Heikkilä saivat nuorison vakiotansseissa voiton neljällä ykkössijalla.
Muijalassa asuva Sorvoja ja espoolainen Heikkilä kanssa ovat tanssineet yhdessä vasta kuukauden.
– Soitimme Junialle ja kysyimme, haluaako hän alkaa tanssia. Lyhyen harjoittelun jälkeen tuntuu, että yhteiset tanssiaskeleet ovat löytyneet yllättävän helposti.
– Meillä on vahvoja tansseja tango ja valssi. Muutkin tanssit paranevat kovaa vauhtia. Harjoittelemme sekä Lohjalla että Espoossa, Sorvoja kertoi.
Sorvojan pari Heikkilä löytyi puhelimella.
Lockstepin Julius Luoto ja Essi Talvasto taituroivat neljänneksi nuorison B-A-luokan lattareissa. He ovat tanssineet yhdessä vasta muutaman kuukauden. Essi on muutaman vuoden Juliusta vanhempi.
Yleisen sarjan luokkia oli Virkkalassa vain C- ja D-luokkalaisille. D-luokan finaalissa Lockstepin Jan-Erik Juopperi ja Saara Furu sijoittuivat toiseksi.
C-luokan vakiossa Vihdin Quickstepin Jarno Vaajoki ja Iiris Salmenmaa olivat kolmansia. Latinalaistansseissa pari sijoittui neljänneksi.
Seniorien kakkos-, kolmos- ja nelosluokissa käytiin cupin kisa. Seniori 2 vakioissa Lockstepin Matti ja Anne Sorvoja olivat neljänsiä.
Lockstepin Simo Hautamäki ja Tuula Hautamäki sijoittui senioreiden 3 vakioissa kuudenneksi. Samassa sarjassa Lockstepin Jukka ja Aija Soikkeli tanssivat semifinaaliin. Vihdissä asuva pari väläytteli taitojaan niin vakio- kuin latinalaistansseissakin.
– Hieman jo jäähdyttelemme, kun olemme tanssineet jo 21 vuotta. 2005 ylsimme seniorien cupin 2-luokassa kolmanneksi. Aloimme tanssia vasta senioreissa, Jukka Soikkeli kertoi.
Soikkeleiden valmentavia pareja tanssi useita Virkkalassa.
– Lähes kaikki Lockstepin parit ja monet muidenkin seurojen paresita ovat jossain vaiheessa olleet valmennettaviamme.