Lohjanharjun ulkoilureitistö kuntoon tänä vuonna

Urheilu
Kommentoi

LOHJA | Gunnarlan majalle hiihtäville kuntoilijoille on tehty uusi autojen parkkipaikka. Se on, kun Metsolan koululta lähdetään Siuntion tietä parisataa metriä junaradan jälkeen Bäcksintien vieressä oikealla puolella.

– Hiihtäjät parkkeerasivat viime talvena autojaan junarataa ennen ja jälkeen Bäcksintielle ja se oli vaarallista. Kun Lohjalla on hyvät hiihtoladut ja paljon hiihtäjiä, parkkipaikka oli tarpeen. Siitä on hyvä lähteä Gunnarlan majalle, sanoi Lohjan Liikuntakeskuksen toimitusjohtaja Jukka Vienonen.

– Parkkipaikalle mahtuu 15–20 autoa, sanoi LLK:n ulkoliikuntapaikkojen työnjohtaja Kimmo Lemberg.

Hiihtäjät pysäköivät autojaan myös radan vieressä olevalle Gunnarlankadulle. Sinne voi edelleenkin jättää autoja.

Lohjan urheilukentältä ladulle lähtevät voivat parkkeerata autonsa entiselle pesäpallokentälle.

– Sinne mahtuu noin puolitoistasataa autoa, Lemberg laskeskeli.

Hyvillä keleillä viikonloppuisin kenttä onkin ihan täynnä autoja. Myös Harjun alikulun Kaivurintien yläpään vieressä on parkkipaikka kymmenkunnalle autolle.

Lohjan ulkoilureitististöä harjulle ollaan viimeistelemässä.

– Ympärivuotinen ulkoilureitti saadaan valmiiksi vielä tänä vuonna. Reitille pitää vielä tehdä opasteita ja toimintapisteitä, Vienonen kertoi.

Reitti kulkee urheilukentän pururadalta Gunnarlan majan kautta Virkkalan pururadalle. Lohjan Asemalta lähtevä reitti menee Muijalan Hiihtomaan kautta Nälköönlammelle asti. Nyt reiteillä on hiihtoladut.

– Tarkoituksena on yhdistää kaksi reittiä yhtenäiseksi. Sillä on hyvä hiihtää talvella ja kulkea kesäisin jalan, Vienonen sanoi.

Molemmat reitit ovat nyt hiihdettävässä kunnossa.

– Jossain kohdissa saattaa vielä olla vähän kiviä, koska lunta ei ole kovin paljon.

– Kaikilla kaupungin valaistuilla laduilla, valot toimivat, mutta yksittäisiä lamppuja on vielä pimeinä. Tarkoitus on, että saamme ne kuntoon ensi viikon aikana, Lemberg lupaili.

Käyttäjän Jukka Urhola kuva
Jukka Urhola

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.