Kommentit
No niin. Siuntiolla voi ollakin toivottu tulevaisuus osana Porkkalan kuntaa. Selvityksen argumentit ovat varsin selkeät. : )
Olisivat nyt ministeriössä piirtäneet Siuntion kokonaisena joko Lohjaan tai Kirkkonummeen, niin olisi tämäkin asia mennyt jollain tavalla eteenpäin. Nyt nousee taas enemmän uusia kysymyksiä ilmaan kuin vastauksia. Aloitetaanko uusi kuntajakoselvitystyö siltä pohjalta, että Siuntio jaetaan? Mitä se tarkoittaa nyt käynnissä olevan uuden Lohjan valmistelutyölle? Jättääkö valtioneuvosto Lohjan, Nummi-Pusulan ja Siuntion valtuustojen yhteisen hakemuksen kuntajaon muuttamisesta käsittelemättä, ennenkuin uusi selvitystyö on tehty? Miten käy siinä tilanteessa nyt luvassa olevien porkkanarahojen? Ei perhana sentään, kun menee taas vaikeaksi. Tämä on muuten sitten minun oma näkemykseni asiasta, ei Lohjan kaupungin. Lohjan kaupungilla ei ole vielä mitään virallista kantaa nyt julkisuuteen annetusta kuntarakenneuudistusraportista.
Jos olisimme toimineet ainolla järkevällä tavalla eli odottaneet rauhassa valtiovallan ehdotuksia ja jättäneet sooloilut sikseen niin emme olisi tässä tilanteessa. Valistunut arvaus on että silloin kunnan jakemisesta ei myöskään olisi nyt puhetta.
Jos asiaa nyt tarkastelee kylmän rationalisesti niin järkevin vaihtoehto on vieheltää peli poikki ja pistää yhdistymishalllituksen toiminta jäihin. Meidän tulisi nyt osallistustua kuntauudistusprosessiin samalta viivalta kuin muutkin kunnat ja tarkastella niitä ehdotuksia joita nyt on pöytään lyöty. Jos sitten tulemme siihen tulokseen että tämä toisijainen vaihtoethto kuitenkin olisi se ainoa toteuttamiskelpoinen niin voimme jatkaa siitä mihin jäimme. Huomionarvoista on että vaikka meillä jo on prosessi käynnissä niin silti valtion virkamiehet pitävät suurlohjaa huonompana ja toissijaisena vaihtoehtona Siuntion osalta. Tämä on valtiovallan kannanottona mielestäni yllättävänkin voimakas.
Tämä tottakai allekirjoittaneen yksityisenä mielipiteenä ja olen sitoutunut yhdistymishallituksen toimintaan niin kauan kunnes toisin päätetään.
Stefan S
Ehdotan, että myös Lohjaaa voitaisiin kuntauudistuksessa jakaa tarkoituksenmukaisesti. Lohjalla ei ole kiinnostusta Kahvimaa - Nummenkylä alueen kehittämiseen, kun taas Vihti on kaavoituksessaan suunnitellut tähän suuntaan voimakasta kasvua; asuntoalueita ja työpaikkoja. Kahvimaa ja ainakin osa Nummenkylää/Lieviötä voitaisiin liittää Vihtiin, jossa alueen asukkaat käytännössäkin jo asioivat.
Ruotsalainen voittaa aina.
Just nii....riita puoliks 50/60.
Marcus Nordström, Siuntion stategiasta huolimatta lienee aika ostaa uudet kynttilät ja kaivaa ruumisarkku esiin.
Raportissa on Siuntion osalta kaksi vaihtoehtoa, Siuntio jaetaan tai liitetään kokonaisuudessaan Lohjaan:
4. Kirkkonummi, Inkoo ja osa Siuntiosta
5. Lohja, Karjalohja, Nummi-Pusula ja osa Siuntiosta
Vaihtoehto:
2. Lohja, Karjalohja, Nummi-Pusula ja Siuntio
..Joista useaan otteeseen mainittiin tämän vaihtoehdon olevan ensisijainen;
4. Kirkkonummi, Inkoo ja osa Siuntiosta
5. Lohja, Karjalohja, Nummi-Pusula ja osa Siuntiosta
Mielestäni kunnan jakaminen oli raportissa perusteltu erittäin hyvin.
Juuri luin raportin tuon kohdan ja kyllä tilanne on tosiaan se, että ensisijaisesti Siuntion kohtalo on tulla jaetuksi Lohjan ja Kirkkonummen kesken. Toissijainen vaihtoehto ainakin minun sisälukutaidon osalta liittyy siihen, haluaako Kirkkonummi olla mielummin osana pääkaupunkia, jolloin vain siinä toissijaisessa vaihtoehdossa Siuntio liitettäisiin kokonaan Lohjaan. Onpa ristiriitaista viime vuoden lopulla kuntatasolla tehtyihin päätöksiin verrattuna...huoh.
On ristiriitaista tosiaankin ja enemmän monen eri kunnan päättäjille jää niitä kysymysmerkkejä käteen tästä kaikesta.
Täähän pistää pahimmillaan ties kuinka monella eri rintamalla asiat sekaisin. Kyllä jos tällaisia ehdotuksia lähetetään, niin olis parempi tuoda aina enemmän selkeyttä kuin sotkuja. Niin tässä nyt kävi, että tais tulla sotkua. Ei kokoomuslaiset voi olla kauheen ylpeitä tuollaisesta ministeristä.
Voisko tässä luonnehtia, että ministeri oli päättäväinen ... se päättäväisyys vaan kohdistui hieman kummallisesti sekametelisopan keittämiseen. Auta armias mikä soppa tästä vielä kehkeytyykään.
Parempi olis ollut piirtää Siuntiokin kokonaan jompaan kumpaan vaihtoehtoon!
Eiköhän tuo kunnan jakaminen ole Siuntiossa käsitelty jo moneen kertaan ja aina vaan todettu että on kuntalaisten kannalta huonoin mahdollinen vaihtoehto. Esim. omalle terveyskeskukselle ei löydy sen jälkeen enää tarvittavaa väestöpohjaa. Missä kulkisi sitäpaitsi raja?
Jakaminen on ilman muuta huonoin vaihtoehto Siuntion kannalta. Nyt sovittu kuntaliitos turvaa palvelut myös tulevaisuudessa (molemmilla kielillä).
Nyt kun vaihtoehdot ovat selvillä, on aika puhua rehellisesti, mistä koko temppuilussa oli kysymys. Kaksi RKP:n Siuntion kunnanvaltuutettua halusivat mahtailla ja esittää jämäkkää politiikkoa vain varmistaakseen pallinsa uudessa suuremmassa kunnassa olipa se Lohja tai ns. Porkkala tai ihan mikä tahansa. Ovatko RKP:n äänestäjät niin yksinkertaisia, että temppu tepsii ? Eivätköhän liene. Kaikki temput on hyväksytty innolla tähänkin asti.
Temppu tai ei jakaminen ainoa järkevä vaihtoehto,etelä-siuntiosta katsottuna lohja on.. kaukana.
Minunkin mielestäni jakaminen on erinomainen vaihtoehto. Sitäpaitsi ratkaisu riippuu Kirkkonummesta ja Espoosta, ei Siuntion temppuilijoista. Jos Espoo ei liity Helsinkiin, Kirkkonummi voi liittyä Espooseen ja mitään ns Porkkalaa ei tule. Silloin Siuntio liitetään Lohjaan, mikä on huonoin vaihtoehto. Ei tullut temppuilijoiden mieleen ennen liittymisneuvottelujen aloittamista. Kyllä tuli, mutta temppuja ei olisi voinut tehdä, ellei olisi ollut kuntaliitosneuvotteluja.
Kirkkonummi ei varmaan halua olla Espoon sivukylä, joten mahdollinen Porkkala ehkä toteutuu.
Niin ja sitten Inkoo ja osa Siuntiota on sivukyliä ja kohta ne kuolla kupsahtaa kokonaan kun palvelut lähtee , ei tänne kukaan tule ainoastaan nukkumaan.
Svanfeldt nimittää julkaistua ehdotusta "valtiovallan kannanotoksi". Olisikohan pientä tarkoitushakuisuutta - hänkin kyllä hyvin ymmärtää (tai ainakin toivottavasti ymmärtää) työryhmän mietinnön aseman suhteessa "valtiovaltaan".
Ihqu kiva se on siuntiolaisten sitten Jorvissa jonotella..... Lohja kun kuulemma on "kaukana" :)
Jos nyt Siuntion kunta jaetaa niin voitte olla varma että siinä tapauksessa kyllä palvelut tulee katoamaan, ei ole välttämättä enään omaa terveyskeskusta jne, toki on velvollisuus hoittaa että palvelut on mutta kysymys onkin siinä että kuinka kaukana ne on.
Nykyisen liitoksen kautta meillä sentään säilyisi koulut ja terveyskeskus.
Kyllä tuo uusi jako on mielestäni järjetön tässä vaiheessa.
Kyllä tiedän ja ymmärrän että RKP hurraa, lieneekö he kuitenkaan aatelleet että siinä sitten kulkevat Kirkkonummelle hoidattamaan itseään tai lapsiaan kun ei lähmpänäkään palvelua ole.
Mitä tulee Jorviin jonot hoitoihin on pitkät ja paikka pursuaa ahtauttaan ja sama kyllä koskee Kirkkonummen terveyskeskusta. Ei tarvitse haikailla nopeasta hoitoon pääsystä ja turha vedota että voihan mennä yksityiselle, kaikilla ei ole siihen varaa.
Ja vielä lopuksi haluaisin nähdä millä kylän vanhukset ylipäänsä kulkevat sinne Jorviin kun ei täältä Siuntiosta sinne juurikaan pääse kuin taksilla(= kallista).
Tässä nyt muutama asia jotka tuli mieleen tuosta uudesta kuntajaosta.
No, eihän sitä joka päivä umpisuolia leikata..! Ja Lohjalleko pääsee helposti!??
Tehdään sitä paljon muutakin kuin leikellään umpisuolia joka muuten on oikealta nimeltää umpilisäke. Kyllä Lohjalla on paljon lyhyemmät jonot kuin Jorvissa , usko huviksesi.
Asiointisuunnat. Se olisi avainsana.
Siuntion pohjoisosat asioisivat mieluiten Lohjalla, tietysti, koska Lohjan keskusta on kivenheiton päässä.
Olisipa mainiota nähdä asukasmääräkartta, sen ja tiekartan mukaan nuo kuntarajat pitäisi määrittyä.
Kunnathan ovat asukkaidensa palvelujen järjestäjiä, ja asukkaitaan varten.
Tässä keskustelussa on puhuttu pelkästään poliittisen vallan jakautumisesta. Ja ilmeisestikin kielipolitiikan jatkon suunnista, joka Siuntion osalla on kuuma peruna. Yököttävää.
Monesti käynyt Jorvissa eikä mitään ongelmia, palvelu hyvää ja nopeaa. Ja sama max puolen vuoden lakisääteinen odotus leikkauksiin kuin muuallakin, toki akuutit tapaukset hoidetaan nopeammin. Aika mauttomalta tuntuu pelotella tällaisella asialla.
Ei muuten ole pelottelua. Kyllä minäkin olen asioinut ko sairaaloissa ja voin kertoa että eroa on.
Lohjalla pelaa homma paremmin ja itse pääsin sinne leikkaukseen alle lakisääteisen ajan.
Lokakuussa on seuraavat kuntavaalit. Silloin äänestäjillä on mahdollisuus valita äänestäjien etuja ajavia valtuutettuja, jos sellaisia ehdokkaita on olemassa tai temppuilijoita. Temppuilijat nostattavat ristiriitoja ja heidän ainoa päämääränsä on "päästä valtaan". Narsistinen manipuloija on kuntalaiselle vahingollinen, olipa päätettävä asia mikä tahansa.
Niin tai näin," jippii" oikeassa...!! Lohja väärä osoite enemmistölle
emme käy emmekä tule Lohjalle.
Toivottavasti Siuntion jako toteutuu,asioin päivittäin Kirkkonummella.
Junaradan kohdalta kahtia, niin ovat suunnitelleet. Pohjoinen Lohjalle ja etelä Kirkkonummelle.
Vielä kerran täytyy ihmetellä kunnallisten palvelujen ja työssäkäyntisuunnan yhteyden korostamista. Minä en ole tarvinnut kunnantalon palveluja yli 20 v:een enkä ole asioinut mm uudessa kunnantalossa kertaakaan. Terveyskeskus, päivähoito ja koulut ovat yleisimmät palvelut, joita tuleekin antaa paikallisesti. Mutta juuri niihin kunnan jakaminen aiheuttaa suurimman uhan.
Hyvä, aita rajalle ja junan ikkunat umpeen,Porkkalassa kun ollaan :)
Et tee oikeutta Siuntion ruotsinkielisille tuollainen rajan rataa pitkin kulkeminen. Kuntajaon linjaus 51:n mukaan. Vapaasti siuntiolaisten kunnallisten päättäjien käytettäväksi.
Paras jako on Porkkalan miehitysalueen raja. Vapaa Siuntio Lohjalle, miehitysalue Kirkkonummelle.
Haagantien ja Fallintie välissä on raja kulkenut Parenteesin aikaan.
Yön yli nukuttuani olen entistä hämmentyneempi. Mikä ihmeen järki koko tässä touhussa on?
Olin itse mukana, kun viime vuoden puolella kävimme Eduskunnassa tapaamassa kuntaministeriä, joka kannusti jatkamaan kohti liitosta ja kertoi vielä, että valtion suunnalta ei tulla laittamaan kapuloita rattaisiin. Saman viestin kuntaministeri toisti vielä Siuntion asukasillassa todeten, ettei kannata jäädä odottamaan mitään. Ymmärtääkseni Lohjan valtuuston puheenjohtajistokin on tavannut sittemmin ministerin Eduskunnassa ja viesti on ollut koko ajan sama. Nyt sitten lyödäänkin eteen esitys, että Siuntio jaetaankin kahtia. Valmistelu- ja selvitystyö uudestaan alusta asti käyntiin. En ymmärrä.
En kannattanut kuntaliitosta, koska se ei ollut mielestäni lohjalaisten näkökulmasta viisas ratkaisu, eikä siuntiolaisten kansanäänestyksen tahdonmukainen. Lohjan organisaatioon on tulossa lisää johtajia, joiden palkkamenot ovat uusimpien huhujen mukaan arviolta pitkälti yli 400 000 euroa vuodessa. Samaan aikaan säästöjä etsitään vimmatusti. Lohjansaarenkoulua tuskin tullaan sulkemaan. Hyvä niin. Mutta pienten terveysasemien sulkemisesta on arvioitu säästyvän noin 200 000 euroa vuodessa. Sillähän kattaa jo puolet noista uusien johtajien palkoista. Itse olisin jättänyt johtajat palkkaamatta ja käyttänyt rahat mielummin terveysasemien ylläpitämiseen ja koulujen erityisopetuksen resurssien parantamiseen.
Nimen perään titteliksi kansalainen.
Uskon että Virkkusen aikaisemmat viestit ovat olleet mielipiteitä ilman tarkempaa analyysiä. Kova halu kun on ollut ajaa liitoksia, niin ei kai siinä vaiheessa voi alkaa vastustamaan "vapaaehtoista" liitosta, vaikka tilannetta ei ymmärtäisikään. Se kuka ministeriä on breafannut Siuntio-Lohaja liitoksesta on minulle kysymysmerkki mutta jotain sienisoppaa tässä täisi olla mukana.
Nyt ulostullut selvitys on taas tarkemmin mietitty ja herää vain ajatus onko nykyiset ehdotukset laadittu ainoastaan sen takia, että Siuntio-Lohja liitosta on kannustettu. Muutenhan tässä ei ole mitään järkeä ja tämän voi lukea rivien välistä. Taisi Suomen Kuvalehden kartta olla oikeasti alkupäinen paras vaihtoehto jota sitten muokattiin kun huomattiin et: "Shit, ministerihän neuvo niitä näin! Mitä nyt tehdään?". Tätä voi spekuloida vaikka kuinka mutta ihmetys on aiheellista.
Milläs ajattelitte muuten Lohjalla sulkea lähipalveluiksi laskettavia terveyskeskuksia kun ne on liitossopimuksella suojattu 2015 loppuun? Vai vasta sen jälkeen?
Stefan S
Taitavat vedota kohtaan, jossa puhutaan palveluverkon säilymisestä kuntien kehittämissuunnitelmien mukaan. Meillä tehtiin viime vuonna päätös, että Lohjalla siirrytään kahden terveysaseman verkkoon, mikäli tietyt reunaehdot täyttyvät. Nyt ollaan tilanteessa, jossa osaa reunaehdoista on selvitetty, eivätkä ne selvitysten mukaan täyty. Tästä huolimatta kahden terveysaseman verkkoa ajetaan kuin sitä kuuluisaa käärmettä pyssyyn. Saadaan siis 200 000 euron säästö toimintojen keskittämisestä, mutta vielä ei ole esitetty laskelmia niistä investoinneista, joita keskittäminen väkisin tuo. Veikkaan, ettei saldo muutu positiiviseksi parissa vuosikymmenessäkään. Tähän päälle sitten kuntalaisille aiheutuvat omat lisäkulut matkojen pidentyessä.
Se onkin minun ehdoton suosikkipykälä tuossa sopimuksessa. Sen varjolla voi vaatia ihan mitä vaan kunhan se on jossakin seminaarissa ideana paperile laitettu.
Valtava on kyllä uudistus ja kuntalaisille aiheutettu haitta mitättömään säästöön suhteutettuna.
Stefan S
Hyvä kommentti Jussi Patinen.
200000 € 'säästöä' kunnalle ja lisäkuluja veronmaksajille matkakuluina ja ajanhukkana. Vanhukset ovat suurkäyttäjiä terveyshoidossa ja rullaatorien käytössä. Nämä rollaattorimatkat maksavat käyttäjilleen ja kunta 'säästää'.
Näin sitten säästyvät ei terveyspalveluja käyttävien veromarkat.
Ettekö näe sitä asioiden puljaamista, jonka takana on valtakunnallinen Rkp. Eivät he luovu Kauniaisista riidatta, elleivät saa hyvää hyvitystä Lännen suunnasta. Tässä leikissä on Siuntio ollut pieni mitätön pelinappula. Ehkä Lohja on ollut se arpakuutio, jolla läntisen Uudenmaan kuntajakoa on arvottu.
Sitä ei pidä unotaa, että krupieeri on alueellamme ruotsalainen kansanpuolue.
Kuntauudistus taitaa olla kovanluokan kasinotaloutta, jossa pelataan kovilla panoksilla. Kenellä on valta ja missä on suomalainen vallankäyttö.
Paljon on poltettu rahaa ja aikaa kuntaselvityksissä. Lisää tulee palamaan, kun ryhdytään rakentamaan toimintastruktuureja Kirkkonummen kanssa. Tärkeintä valtakunnan tasolla on se, että Rkp asema säilyy tai jopa vahvistuu.
Siis oletko sinä ihan tosissas? Ettäkö RKP:n asema säilyy tai jopa vahvistuu?
Kyllä se saadaan säilyyn keskipitkällä aikavälillä pikkukikkailuilla mut se on ihan vääjäämätön faktahomma, että RKP:n kannatus menee pohjalukemiin ajan myötä, ellei se ala pikku hiljaa tajuumaan omaa tilannettansa.
Vois RKP-läiset alkaa pohtii mahdollisuutta ns. liberaaliallianssiin (ja nimenmuutokseen), mille ois yhteiskunnas tilausta. Ei ne poloiset hiffaa, että mahkut ois vaikka mihinkä, vaan ku täytyy pitäytyy kiinni kultaisessa pyramidinhuipussa. Tavallisten RKP-läisten "puusta tehdyt jalat" ei kuulkaas kestä kovin montaa vuotta tällasta menoa vaikka mitä taikatemppuja RKP:n johto tekis. Ja miten mahtaa olla ruotsinkielisen väestön osuuden kasvutrendi ja halut integroitua suomenkieliseen yhteiskuntaan mieluumminki ulos ahtaasta RKP-läisestä maailmasta.
Ai jai. Lyhytnäköstä hommaa. Ei voi mitään ja tartteeko mun edes vaivautua mihinkään. Säälittää tosin katella tätä pohjoismaista anomaliapuoluetta.
Enpä osaa Lose sanoa tuosta valtakunnallisen Rkp:n osuudesta mitään. Tosin kyseessä on pienpuolue, joten aika oudolta tuntuu ajatus, että heillä tässä asiassa nyt niin kamalan paljon olisi sananvaltaa.
Sekava tilanne tosiaan on. Normaalisti tässä vaiheessa Lohjalla aloiteltaisiin jo seuraavan vuoden talousarvion valmistelutyö samanaikaisesti edellisen vuoden tilinpäätöksen valmistelun kanssa. Nyt ei edes tarkalleen tiedetä, keiltä kaikilta veroeuroja ryhdytään perimään ja keille kaikille palveluita pitäisi järjestää.
Jälkiviisaus on parasta viisautta, mutta silti harmittaa, etten saanut marraskuussa paria lisävaltuutettua omalle kannalleni, kun kuntaliitoksesta Lohjalla lopulta päätettiin. Minun mielestäni Nummi-Pusulan kanssa kuntaliitos olisi voitu tehdä, koska siellä kuntalaisten ja päättäjien enemmistö asiaa tuki, meillä on yhteinen intressi E18-moottoritien ja Länsiradan muodostaman kehityskäytävän edunvalvonnassa ja Lohja on erityisesti Saukkolassa asuville luontainen asiointisuunta. Sen sijaan olin silloin, ja olen edelleen sitä mieltä, että Siuntion kohdalla olisi kannattanut rauhassa odottaa tätä ministeriön esitystä.
Ei käy kateeksi nyt sitä sekasotkua, jota työryhmän ehdotus aiheuttaa.
Aika mielenkiintoinen havainto on muuten, että tuohon pienpuolue RKP:hen liittyen, he vaikuttivat jo hyvin varhaisessa vaiheessa olevan tietoisia siitä, että kannattaisi odottaa ministeriön esitystä. Nimittäin, jo 9.11. äänestyksessä Siuntiossa muistaakseni sellainen valtuutettu kuin Marcus (sukunimeä en muista) voimakkaasti painotti, että nyt vain kannattaisi odottaa. Oikein moneen kertaan. Eli onko heillä ollut sittenkin jotakin parempaa tietoa asiasta kuin kenelläkään muulla? Taisi olla muuten jotkin muutkin RKP-läiset ja heidän lähellään olevat edustajat, jotka toistivat tätä asiaa.
Tuntuu lähestulkoon mystiseltä mutta ehkä heillä sittenkin on jostakin syystä enemmän vaikutusvaltaa kuin luulemmekaan.
Tämä tarkoittaisi pahimmillaan jopa sitä, että he ovat olleet läheisemmissä tekemisissä Kokoomusministeriin kuin kokoomuslaiset itse. Samaan aikaan tämä ministeri käy Läntisellä Uudellamaalla kertomassa, että kyllä kannattaa jatkaa neuvotteluja. Ei ole oikein logiikkaa enää missään.
Saatko opettajan työstäsi tältä päivältä palkkaa kun todistettavasti olet päivän kuluttanut näpyttämällä viestejäsi
Nimimerkki Kysymykseen vastausta odotellen on varmaan itse ollut joskus koulussa ja tutustunut silloin sellaiseen asiaan kuin välitunti. Sen aikana opettaja voi halutessaan juoda kahvia, keskustella kollegoiden kanssa tai nykyaikana roikkua netissä. Koska tuntikehys on leikattu kovin vähäiseksi, tuon viimeisen viestin kirjoittamisen aikana olin jo onnellisesti kotisohvalla. Kiitos kuitenkin viestistäsi. Se osoittaa selvästi sen, että olen oikeassa ajatuksineni, kun vastustajan täytyy hakeutua keskuteltavan asian ulkopuolelle. Hyvät jatkot sinulle!
Erinomaisen hyvältä kuulostava vaihtoehto tämä Kirkkonummi-Inkoo-osa Siuntiosta. Siitä vaan. Käy varmaan muille paitsi RKP:lle. Toivottavasti valtiovalta pakkoliittää niin saadaan homma tehtyä, muutoin RKP vetkuttaa tätäkin hamaan maailman tappiin.
Ihanaa, ihanaa, ihanaa!
Kansanäänestyksellä on sittenkin merkitystä!
Ja missä kohtaa kansanäänestyksessä sinulta on kysytty Kirkkonummeen liittymisestä, EI missään että se siitä.
Nyt on kortit jaettu! Hyvä käsi tuli. Terveystoimi pois kunnilta valtiolle ja koulutus eskarista lakkiin/amispapereihin myös valtiolle. Tulevaisuuden tekijät on täysin eriarvoisessa asemassa nyt.
Kunnille jää siten rakennukset ja ladut ja luistinratojen kunnostus. Iso kunta sit levittää pirkot ja pekat kaikkialle - euroja riittää. Meil on hyvä olla terveenä.
Näin se menee vaikka väitettäisiin ihan loputtomasti jotain muuta. Valtakunnallinen Rkp yrittää nyt viime temppuina ja kouristuksissa lapioida ässiä pöytään ja fiilaa linssiin kokoomuksen puupäitä ihan kuin Rkp-llä olisi jokereita pari kappaletta. Mutta näillä jakomielisyyksillä on mentävä.
Eikös kuntaliitoksista tulisi hyvä, jos Lohjan ja Kirkkonummen raja laitettaisiin niin, että se kulkee Virkkalan tietä ja Evitskogin tietä Kirkkonummen rajalle. Rajan eteläpuoli Kirkkonummeen ja pohjoisosa Lohjaan. Se on luonnollinen ja helppo raja piirtää kartalle.
Pohjoisen puolen väen ja maanviljelijöiden asioimissuunta on varmasti Lohja. Lohjalle tulee samalla paljon ruotsinkielisiä, jolloin ruotsi säilyy pakosta Lohjalla toisena virallisena kielenä. Kaikille tulee hyötyä.
Kirkko varmaan kärsii, mutta se jää muistoksi entisille siuntiolaisille ja tuleville Lohjan ja Kirkkonummen siuntiolaiselle. Itsenäisyys on jo mennyt, kun Pro Siuntio ei sitä enää puolusta ja Siuntion Rkp haluaa isommille äänestysmarkkinoille.
Rkp:n kähmivän politikoinnin esimerkki on eilisissä sotaväen uutisissa. Wallinin ministeriön virkamiesten esitys oli tammisaaren Dragsvikin varuskunnan lakkautus (IS ja HS nettilehdet). Ministeri veti välistä. Ei kuulemma yhtään kielipoliittisista syistä, on Wallin todennut. Uskooko ukko edes omia puheitaan.
Kannatan täysillä Persujen uhkausta vetäytyä maanpuolustuksen valiokunnasta
Googlesta löytyy, että merivoimilla on merkittävät yksiköt Turussa ja Pansiossa. Vahva sotilasyksikkö on Upinniemessä. Merisotakoulu on Helsingissä. Mihin Tarvitaan puolustuksen uudistamisessa Dragsvikiä. Lakkautettavaksi. Mutta Wallin veti välistä.
Tosi säästöä syntyisi sillä, että vapautetaan kaikki ruotsinkieliset asevelvolliset varusmiespalvelusta. Dragsvikin lakkauttamisella ja varusmiesten ylläpidon poistumisella syntyy valtiolle runsaat säästöt.
Tasapuolisuuden nimissä voitaisiin vapauttaa varusmiespalvelusta kaikki yli 195 cm ja sitä pidemmät suomenkieliset asevelvolliset. Näistä säästöt jakautuisivat tasapuolisesti ympäri Suomea.
Pitääköhän Wallin meitä perussiuntiolaisia tyhminä.
Kyllä tuo 195 cm pituus jo aiheuttaa merkittäviä ongelmia. Suosittelisin mieluummin n. 185 cm:a rajaksi ;-)
Wallinin kannanotot eri medioissa ovat olleet hieman ristiriitaisia. Eli selvästikin hänellä vaikuttaa olevan enemmän sormet pelissä kuin hän väittää.
Ei Dragsvikilla ole puolustuksellista merkitystä millään muotoa, kun otetaan huomioon jo olemassa olevat mainitsemasi yksiköt. Tuntuu suorastaan itsestään selvältä, että se (Dragsvik) jos jokin pitäisi lakkauttaa. Itärajalla olevat yksiköt ovat puolestaan täydellisen perusteltuja. Jopa jokainen armeijan käynyt ja reservissä oleva henkilö tajuaa tämän.
Sitä paitsi, kun ajatellaan hypoteettista sotatilannetta tai muuta kriisitilannetta, missä tarvitaan tositoimia, on toisiaan ymmärtämättömien (suomenkieliset, ruotsinkieliset) sotilaiden yhdessä toimiminen pikemminkin suuri riski tilanteen hallinnalle. Sen vuoksi olisi kaikkien suomenruotsalaisten ehdottomasti turvallisuussyistä johtuen käytävä täysin suomenkielinen asepalvelus.
Kaikki järkisyyt huomioonottaen, täytyy Dragsvikin säilyttämisen taustalla olla puhtaasti kielipoliittiset syyt. Ei muuta. Ymmärrän täydellisesti perussuomalaisten uhkauksen vetäytymisen valiokunnasta. Se ei ole lapsellista, vaan se on lapsellista millä tavalla RKP:n puheenjohtajan Wallinin annetaan sormeilla suomalaista puolustusjärjestelmää ja aiheuttaa sille pikemminkin vahinkoa.
Muuten kaikki Pohjois-Karjalan puolustusvoimien yksiköiden karsinnat ovat tapahtuneet aina kun RKP-läinen on ollut puolustusministerinä. Eikö sekin kerro jotakin?
Kyllä Kokoomus tempun teki. Henna Virkkunen on "isojen poikien" ja RKP:n sätkynukke, jolla ei ole mitään sanottavaa mediassa, vain kova vallan halu. Siuntiosta on tehty pelinappula kuntauudistuksessa ja valtiovalta ei noudata kunnallista demokratiaa. Koska nousee kapina kansanvallan puolesta. Itselleni on aivan sama, kuulummeko Kirkkonummeen vai Lohjaan, mutta valtuuston päätöstä on kunnioitettava.
Pahinta on kunnan jakaminen ja epätietoisuus, missä kulkee raja. Ehdotan rajaksi junarataa eli asema puoliksi ja Kirkkonummi saa kaupan päälle Aleksis Kiven koulun, niin toinen puoli voi valita hyvät Lohjan koulut lapsilleen ja tietenkin Päivärinteen. Ruotsinkieliset voivat laittaa lapsensa Lohjan ruotsinkielisiin kouluihin. Toinen rajaehdotus voisi olla Lapinkylä- Virkkala-tie, kuten Lore ehdotti, kirkkokin jäisi silloin Lohjan puolelle. Tämä on kyllä hankalaa isoille maanomistajille, jos maat jakautuvat kahteen kuntaan. Eli kunnan jakaminen on todella vastenmielistä.
Kehotus Stefan Wallinille: EROA! Oli todella räikeä kielipoliittinen veto säilyttää Dragsvikin varuskunta vastoin virkamiesten ehdotusta. Ei sotaa käydä ruotsinkielellä. Kyllä tärkeämpää olisi ollut säilyttää Pohjois-Karjalan varuskunta. On helpompi työllistyä ruuhka-Suomessa kuin Itä- Suomen perukoilla. Eli suoraan sanottuna RKP:n ministerit ajavat ainoastaan ruotsinkielisten etua. Jussi Patisenkin on syytä herätä RKP: n vallanhimoon, se, kun ei ollut hänelle tuttua. Voi hyvänen aika!!! Irene Äyräväinen on sen sijaan tietoinen, miten vähemmistö- RKP käyttää valtaa. Hänen kommenttinsa tänään LU:ssa oli parasta pitkään aikaan. Onhan Patinen ollut vähän pihalla, kun meni vielä veljeilemään Siuntion RKP:n kanssa. Koita nyt hyvä mies tulla tolkkuihisi. Lohjalle Siuntion menettäminen on iso asia ja myös Lohjan ruotsinkielisille.
Taistelkaa nyt kunnallispoliitikot demokratian puolesta, älkää antako vallan piiloutua kabinetteihin,kuten nyt on tapahtunut. Tämä on kaukana lähidemokratiasta!
On totta, että Pohjois-Karjalan yksikön kohdalla on myös alueen työllisyystilanteeseen liittyvät seikat tärkeitä. Toisaalta, jos asiaa ajattelee Puolustusvoimien kannalta, niin Itä-Suomen yksiköiden karsiminen ei ole todellakaan strategisesti järkiperäistä.
Se, että kielipoliittiset syyt menevät Suomen turvallisuuden edelle, on todella vaarallista. Ihmettelen, miksi tällaista annetaan tapahtua?! Olen samaa mieltä, että eroa Stefan Wallin. Tätä ei Suomen armeijan käyneet reserviläisetkään tule unohtamaan. Ja olen yksi heistä.
Tosi on myös, että Kokoomus tempun teki! Veljeily RKP:n kanssa ja kabinettipolitikointi on ilmeisintä ja ilmenee sairaimmalla mahdollisella tavalla Siuntion kohdalla.
Pieni haasteellinen sana poliittisessa mielessä Kokoomusjohtoon:
Voi olla, että Jyrki Katainen ja nykyinen Kokoomuksen johto on vaihdettava. Tästä sekavuudesta, poukkoilevuudesta ja hämmennyksestä mitä aiheutetaan, tullaan vielä maksamaan liian kova hinta. Sitä eivät tule kokoomuslaiset unohtamaan. Sen verran heitä tunnen. Ja haastajia kyllä löytyy!
Virkkusen on turha paeta Laajalan selän taakse. Siuntionkin tapaus osoittaa, että ehdotettu kuntakartta ensisijaisineen ja toissijaisineen vaihtoehtoineen on ihan omassa luokassaan.
Tässä kaikessa Lehtomäen aikaisemmat sekaannukset haja-asutusalueiden jätevesi-asioissa ovat pieniä kupruja sentään.
Kokoomus tosiaan on pettänyt nyt pahemman kerran. Kuka uskoo enää kokoomuksen kuntapolitiikkaan. Muilla puolueilla on sentään selkeät linjaukset. Jopa demarien kuntaliitoksia, ilman pakkoa, on paljon parempi, kuin kokoomuksen kuntaliitos sinne-tännelinja
Tapelkaa... saatte tupakkaa :-)
Asiat ja ilmiöt ne keskenään tappelee.
Vaikka politiikasta puhuttaessa käytetään henkilöiden, kuten ministereiden ym., nimiä, niin heitä ei voi katsoa sen kummemmin hyviksi kuin pahoiksikaan. Ainoastaan asemat (joita ihmiset nimillään edustavat), asemien käyttäminen ja ilmiöt asioineen ovat "tappelun" (aika kova sana sekin) kohteena. Tylsää eikö totta mutta ehdottomasti parempi niin!
Nimimerkki Hessu Hopo: Kirjoitat, että Lohjalle Siuntion menettäminen on iso asia. Kerro nyt sitten, mitä Lohja menettäisi?
Ja nimimerkille Kysymykseen vastausta odotellen: Kirjoitan tätä parhaillaan kotisohvalla. En ole perjantaisin lainkaan koulussa opettamassa. Tänään ensimmäinen kokous alkaa klo 10.00 kaupungintalolla. Tämä vain sen takia, ettei tarvitse leikkiä salapoliisia tai murehtia ajankäyttöäni.
Jussi Patinen, minulta et kysynyt . Haittaks se, jos vastailen. Vitsi vitsi
Lohjan kai voisi ajatella menettävän sen, mitä Siuntio pystyisi sille tarjoamaan.
- kuntakeskuksen, jossa on paljon vapaita, kaavassa jo olevia pientalojen tontteja.
- Siuntio on haluttu muuttosuunta. Siuntion maa-alueilla Lohja voi ohjailla suurkunnan kasvua, mitä mahdollisuutta Nummi-Pusulalla ei ole tarjota.
-Lohja tarvitsee väestönkasvua ja väestöpohjan nuorentumista. Sitä tapahtuu koko ajan Siuntiossa.
- Siuntion veropohja on hyvä. Siuntion asukkaat ovat kaiketi 14. parhaita veronmaksajia/asukas
- Siuntiolla on pätkä merenrantaa ja tuolle valmiiksi kaavoitettuja tontteja. Pienvenesatamakin löytyy.
- Jos Siuntio liitttäisiin kokonaisuudessaan Lohjaan, minnehän Inkoo sitten haluaisi tai joutuisi. Lohjaan luulisin. Silloin kasvuva Lohja saisi hyödykseen valmiin syväsataman.
En osaa arvata, olisivatko nämä Jussi Patisen mielestä menetyksiä, jos Siuntio ei tulisi osaksi Lohjaa.
Minun täytyy varoa. Kirjoittelen tätä työnantajan ajalla.
On se mielenkiintoista miten kunnan sisällä oleva monipuolisuus, kuten kaksi työssäkäyntialuetta, nähdään heikkoutena, vaikka se on pitkällä tähtäimellä vain varmuutta luova tekijä. Sehän on niin, että jos yhdellä alueella alkaa menemään huonosti, niin siinä voi olla toinen työssäkäyntialue, joka pitää yllä esim. parempaa verokertymää.
Nämä on asenteista kiinni ja osittain ihmisyksilöiden (poliitikoidenkin) älykkyyden ja luovuuden riittävyydestäkin (paljon-vähän?).
Ei Patinen kukaan halua kohta teidän lohjalaisten kanssa olla missään tekemisissä Arvaatko miksi? Eräs merkittävä kuntapoliitikko siellä Lohjalla saa aikaan sen. Alkaa menemään niin vastenmieliseksi.
Jussi Patiselle perusteluita: Siuntiossa ja Kirkkonummella on veronmaksukyky Suomen parhaimmistoa, työttömyys maan alhaisinta, ikärakenne kohdallaan, asukkaiden koulutustaso korkea, tilastojen mukaan Siuntioon ja Pornaisiin muuttavat parhaimmat veronmaksajat. Siuntio on vanhaa kulttuurialuetta isoinen kartanoineen, kuten myös Lohja. Mielestäni kaksikielisyyskin on rikkaus- ilman RKP:tä. Siuntiossa on junarata, jota voidaan hyödyntää Lohjallakin kehittämällä yhdysliikennettä ja lisäämällä junavuoroja. Moottoritie valmistuu pian Kirkkonummelle, metroasema on tulossa Espooseen ja ennen kaikkea Siuntiossa on tärkeää merenrantaa, Lohja voi sanoa olevansa merenrantakaupunki. Toki Siuntiossa on ongelmia: Taloutta on hoidettu surkeasti ja leväperäisesti, veroäyri on korkea, kaavoitus on pielessä, omia on suosittu, työpaikkaomavaraisuus on heikko, johtuen RKP:n politiikasta. Siuntiossa on vallinnut viime kunnallisvaaleihin asti "yksipuoluejärjestelmä". AKK:n koulussakin olisi kovasti korjaamisen varaa. Sinullekin on varmasti opettajana tärkeää hyvät ja toimivat koulut.
Lohjalla taitaa olla vastustajien parissa pelko, että Siuntiosta tulee kasvukeskus, eräänlainen puutarhakaupunki, olemmehan kuitenkin lähempänä pääkaupunkiseutua. Tärkeää on kuitenkin kehittää yhdessä tulevaa Lohjaa kaikkinen osineen. Arvostan suuresti Lohjaa ja sen toimivaa koulujärjestelmää, sekä Lostia.
Kaikille tiedoksi: Stefan Wallinia epäillään jääviydestä ja varmasti aiheesta. Tökeröä politiikkaa häneltä ja monelta muulta. EU:n tasolta on vaadittu avoimuutta, läpinäkyvyyttä ja demokratiaa päätöksiin. Suomi on menossa vauhdilla takapakkia ja Kokoomus on siinä johtavassa asemassa, olen todella pettynyt siihen, että keltainen aine on noussut päähän ja kansalaisia ala-arvioidaan. Kuka tai mikä vaihtaa suunnan; jäädään odottelemaan. Kansalaisaktivismia tarvittaisiin ja pian!
Täältä voidaan lukea. Proffat aika tiukkaa mieltä asiassa:
http://www.hs.fi/politiikka/Hbl+Wallinia+ep%C3%A4ill%C3%A4%C3%A4n+j%C3%A4%C3%A4viydest%C3%A4+puolust...
Taashan se nähtiin.... Jälleen kerran. RKP:lle millään ei ole mitään väliä, kunhan saa vedettyä kotiinpäin. Edes maanpuolustus ei tunnu missään. No, kaipa kellokkaat ovat ajatelleet siirtyä kumminkin Ruotsiin tiukan paikan tullen.
Pääministeri Katainen korosti aamulla TV:ssä, että kuntauudistuspaperi on ehdotus keskustelun pohjaksi. Se ei sisällä sitovia päätöksiä ja kunnilla on mahdollisuus esittää omat, perustellut näkemyksensä. Mikä on sitten ongelma Siuntiossa? Asiaa on valmisteltu pitkään ja tarvittavat päätökset vapaaehtoisiin liitoksiin ovat olemassa. En usko, etää valtiolla on lopulta mitään sitä vastaan, että Siuntio voidaan liittää kokonaisena Lohjaan.
No jaa, enpä mä tietäis sanoo, jos tätä seuraavaa uutista lukee:
http://www.vastranyland.fi/start/wallin_ta_utredningen_på_allvar_2494286.html
Tämä kertoo jo aika paljon, että ei kannata olla sinisilmäinen. Aika monimielist touhuu hallituksen puolelta. Puuhailua siellä sun täällä.
Kiitos Hessu Hopolle ja Lorelle asiallisista ja hyvistä perusteluista. Heräsi yksi kysymys: Kun Hessu Hopon mukaan Siuntiossa ja Kirkkonummella riittää hyviä veronmaksajia, muuttovoitto on vahvaa, liikenneyhteydet pääkaupunkiseutuun on kunnossa, väestö on koulutettua ja voi hyvin, kaavoitettavaa maata riittää eikä merenrannastakaan ole pulaa, työttömyys on seudun alhaisin ja tulevaisuus valoisa sekä lisänä koko joukko muita etuja .... miksi ihmeessä Siuntion kannattaa liittyä Lohjaan?
Tämä omana henkilökohtaisena pohdintanani, ei Lohjan kaupungin virallisena ihmettelynä. Lohjan kaupungilla ei ole virallista kantaa ihmettelyyn.
Kirjoitan tätä kaupungintalolla ruokatauolla. Ei tarvi kenenkään siis hyppiä seinille ja hermostua.
Lapsellista ajankäytön tilitystä, kirjoitan tätä perjantaina ihan kotona , pöh
Jollet parempaan pysty niin ole hiljaa.
Minä olen nyt töistä kotona ja kirjoittelen vaimolta salaa ja sauna lämpenee.
Hitto ettei ole oppinut laittaan kaikkea paperille yhdellä kertaa. Hyviä asioita listailin, kun Jussi niitä kyselit.
Syy siihen liitokseen on Stefan S:n kirjoitusten kaltaiset mutinat ja pulinat ja sitten ollaankin jo kiinni Siuntion RKP:n jutuissa. Sitä porukkaa en ymmärrä, en oikein ymmärrä mistä milloinkin tuulee.
Stefanin S:n pitkä ja tukevasti maan pinnalta irti oleva valitus on mainio esimerkki. Kolme kuntaa on tehnyt täysin oikeassa järjestyksessä yhdentymissopimuksen. Se on ollut hallituksella arvioitavana. Valtiovalta, hallitus kaiketi on ilmoittanut, että se tukee vapaaehtoisesti tehtäviä liitoksia.
Kolmen kunnan liitos on vapaaehtoinen. Se tehtiin ennen Virkkusen liitosten esille tuloa. Ja mitenkä siinä kohdellaan kolmen kunnan demokraattista liitosta. Lohjan, Siuntion ja Nupun kuntaliitos joutuu pakko purkamisen kohteeksi ja Siuntio jaetaan (se on Virkkusen esityksen toinen pakko purku) kahteen osaan.
Samoihin aikoihin Stefan Wallin tulee ulos komerosta ja sepittelee Västra Nylandissa, että olemassa olematon Porkkalan kunnan mahdollisuus pitäisi arvioida kerran vielä. Siuntio on halunnut kahdesti viime vuonna ihan muuta ja Kirkkonummi kerran pari vuotta sitten.
Stefan S pyytäisin sinua kehottamaan kaimaasi Stefan W pitämään mölyt mahassaan. Sen miehen mukana olo on tiedetty ja nyt nähtykin. Siinä Stefan S saa selitellä pitkään, kun yrittää puhua RKP:n vapaaksi kabinettipolitiikasta, jonka päätökset ovat mitä varmimmin Siuntion RKP:n päättäjien tiedossa.
RKP jyrää ja pikku Stefan selittelee, ettei iso RKP pysty mihinkään.
Jussi. Miksi me haluamme Lohjaan. Resursit meillä on sinun mielestäsi kunnossa. Niin minustakin. Mutta meidän resursit on käytetty ja käytetään vasta edeskin pieleen, jos emme pääse yhteen paremman ja osaavamman organisaation, siis Lohjan kanssa. Kirkkonummella on RKP ja siihen monella tavoin kytkeytyvät herraklubit tekemässä päätöksenteon riskien alaisemmaksi kuin Lohjalla.
Lohjalla on varmaan omat ongelmansa, mutta heti alkuunsa kuitenkin paremmin hoidettu talous. Siinä Siuntio ei ainakaan toisi lisäongelmia, jos jätetään laskuista pois Siuntion velkamäärät, joiden tarkkaa summaa en tiedä.
Tuota Patisen kysymystä on moni muukin Siuntiossa ihmetellyt.
Niin on tätäki uutista:
http://www.vastranyland.fi/start/wallin_ta_utredningen_på_allvar_2494286.html
Toivottavasti Siuntiossa riittää hyvätuloisia veronmaksajia ja kuntaan muuttajia myös siinä vaiheessa kun veroäyri on 23%.
Kun otitte puheeksi Siuntion erinomaisen talouden, haluaisin ystäviltämme RKP:ssä näkemyksen siitä, miksi Siuntion oli tarpeen hakea valtiolta harkinnanvaraista valtiontukea vuodelle 2012. Vastaavaa avustusta hakivat esimerkiksi Isokyrö, Kerimäki, Multia, Muonio, Punkaharju, Rautavaara, Reisjärvi, jotka sentään lienevät analysoineet, mistä avustustarve johtuu. Valtio ei ko avustusta myöntänyt.
http://www.vm.fi/vm/fi/15_kunta_asiat/index.jsp
On se vaan hienoa että luulaan että RKP jotenkin voisi ohjailla koko Siuntion saati valtakunnan hallintokoneistoa. Se oli absurdia jo kun väitettiin että näin olisi Siuntiossa enkä keksi oikein sanoja kuvailemaan miltä se kuullostaa kun väitetään että Porkkalan esittäminen ensimmäisenä vaihtoehtona Siuntiolle olisi ensisijaisesti kielikysymys.
Heti kun kuntauudistuksen alustavat kriteerit, vahva peruskunta joka muodostetaan työssäkäyntialuiden mukaan, tuli esille oli päivänselvää, ainakin minule, että Siuntion ykkösvaihtoehto tulee olemaan Kirkkonummi. Siuntiolaisista 75.2% pendelöi kunnasta ulos päivittäin ja heistä vain 8.7% (251 henkilöä) pendelöi Lohjalle. Loput liikkuvat Kirkkonummen läpi pääkaupunkiseudulle (pieni osa myös länteen). Tähän ministeriö viittaa sillä että Lohja liitos "ei ole kaikilta osin toiminnallinen". Siinä ei paljoa ennakkotetoja tarvittu, ainostaan sisälukutaitoa ja muutama tilasto, ja tästä syystä ehdotimme että odotellaan rauhassa mitä minsteriöt ehdottavat. Mitään tulenpalavaa kiirettä ei ollut eikä ole. Jos alustavat kriteerit olisivat olleet voimassaolevat terveydenhuollon yhteistyöalueet (tai RKPn painaminen maanrakoon) niin tottakai ensisijainen vaihtoehto olisi ollut toinen. Vaan eivät olleet. Nämä objektiiviset kartat ja rajaukset ovat virkamiesten tekemiä olemassa olevien faktojen ja kriteerien pohjalta. Poliittinen ohjaus on ollut virallisesti minimaalista ja se vain kasvattaa ehdotusten painoarvoa. Niissä ei ole otettu kantaa poliittisiin voimasuhteisiin tai niiden muutoksiin. Nyt vaan odotellaan kaikkien kuntien lausuntoja ja katsotaan mitä jää käteen. Siuntion jakaminen ei tietenkään tunnu innostavalta mutta eipä pohjois- Siuntio olekkaan se alue jota Lohja on tässä lähtenyt itselleen hakemaankaan. Riski kunnan jakamiselle on jokatapauksessa mielestäni marginaalinen.
Stefan Svanfeldt
Puheenjohtaja
Siuntion RKP
Moi Stefan!
Sä sanot, että "Poliittinen ohjaus on ollut virallisesti minimaalista ja se vain kasvattaa ehdotusten painoarvoa."
Vai on näin? Mites sitten teidän puolueenne pj Wallin käyttää tota ehdotusta täysin poliittisiin tarkotusperiinsä teidän oman puolueen kokouksessa?
Kyllä sen verran osaa tota ruotsii, että tämä tuli selväks eräästä tuoreesta uutisesta.
Aika taitavaa itsensä pussiin puhumista. Ei mee jutut kuules ihan läpi tosta vaan. Tähän sä et varmaan haluu vastata. On tullu seurattuu näitä netti keskusteluita...
Öööh, eiköhän jokaisen virkamiesvoimin tehdyn esityksen tarkoituksena ole alustaa poliittista keskustelua. Se on myös tämän virkamiesvalmistelun tarkoitus. Tämä on tietysti myös kaiken poliittisen päätöksenteon äärimmilleeen yksinkertaistettu malli: virkamiesten valmistelu ja esitys -> poliittinen keskustelu -> päätöksenteko. Nyt kuntauudistus on kohdassa 2.
Stefan S
Mut eiks se esitys ollu tarkoitettu noille eri kuntien valtuustoille keskusteluun ja kannanottojen tekemisen pohjaksi?
Mites muuten on mahdollista, että toi teidän pj:nne, joka on hallituksen ministeri saa luvan käyttää tota esitystä poliittisiin tarkotusperiinsä ja ottaa kantaa yksittäistapauksiin mutta itse kuntaministeri ei saa ottaa kantaa vastaavalla tavalla.
Hallituksen ministereiden kannanotot/poliittiset päätökset tapahtuu V-neuvostos vasta sitte, ku kuntia on kuultu. Eiks tää ny mee hiukan väärinpäin teidän osalta, ku Wallin jo puhelee Porkkalasta?
Tuo sun yksinkertaistettu mallis ei kuule taida pätee ministeritason henkilöihin (V-neuvoston jäseniin) poliittisen keskustelun osalta, vaan nimenomaan kuntapoliitikoihin.
Etkö sä ny oo vähän itse Stefan erehtyny?
Hetkinen ... sori. Kuuluuks Wallin samalla myös Siuntion, K-nummen, Lohjan tai Inkoon valtuustoon?
Aattelin vaan tarkistaa. Sithän asia on sillä selvä, jos näin ois.
Ministeri Virkkunen otti kantaa Siuntion liitokseen jo ennen kuin mitään esityksä kuntauudistuksen kuntajaosta oli tehty. Joten en tajua miksi Steffi ei saisi ottaa kantaa? Nyt on poliittisen keskustelun vuoro ja sitä tulevat käymään kaikki kaikilla tasoilla. Sen pohjaksi on nyt annettu virkamies ehdotus. Kunnille tullaan lähettämään lausuntopyynnöt aikanaan.
Tämä Valtavaaralainen näkemys että politikko ei saisi keskustella toisen ryhmän jäsenten kanssa (varsinkaan kuntarajojen yli) ilman että siitä nousee armoton älämölö on jotenkin niin sairas. Kuka luulee että politiikkaa tehdään vain valtuustosalissa tai ministeriössä kättä nostamalla tai että se olisi edes järkevää? Ministerit oikealta ja vasemmalta ovat ottaneet ja tulevat ottamaan kantaa kuntauudistukseen alusta loppuun. Ja hyvä niin. Voimme täällä sitten valita onko heidän kannanotoillaan vaikutusta siihen miten me asiaa Siuntiossa käsittelemme.
Stefan S
Mun puolestani tottakait vapaus saa elää. En mä sitä meinaa ... take it easy! Eikä mulla oo Wallinia vastaan ihmisenä tai suakaan vastaan yhtään mitään. Joten rauhotu, sillä periaatteita mä tässä vaan pruuvaan hahmottaan ...
Se mitä Virkkunen otti kantaa tais kuitenki olla kannustus jatkaan Lohjaliitoksen neuvotteluita ja se oli yleises linjas hallituksen kuntauudistusprosessin periaatteiden kannalta. Eli suomeks: valtio kannustaa vapaaehtosiin kuntaliitoksiin ja eiks Lohjaliitoksen kohdalla ole tää toteutunu.
Ministeri Virkkunen ei ois muuten voinutkaa saanoa mitään muuta ku kannustaa eteenpäin, koska hallitus siihen yleisesti kannustaa.
Siis Virkkusen kommentit Lohjaliitokseen ei oo mun mielestäni millään tavalla verrattavissa yksityiskohtaseen Siuntiotakin koskevaan Porkkala-vaihtoehdon selvittämiskannustukseen Wallinin taholta.
Mä haluun nyt vaan muistuttaa, että V-neuvoston jäseniä sitoo tietyt säännöt ja periaatteet. Tää ihan vaan tälllasena positiivisena kannustuksena ja vihjeenä.
Mut tota mä vähän ihmettelen, että mitä sä tuolla sanalla "Valtavaarallinen" tarkotat?
Viisiasteisella kiihtymyskäyrälläni annan itseni kirjoittaa nettiin vain tasoilla 1-2. Siitä ylöspäin luovutan koneet vaimolle ;)
Vieraillessaan Siuntiossa Virkkunen kyllä antoi ymmärtää pikkusen enemmän ja onhan hän todennut toisaalta että myös jo sovittuja liitoksia voidaan repiä auki kuntauudistuksen tiimoilta. Mutta on tietenkin selvää että jos Suur-Lohja liitos ei purkaannu sisäisistä syistä niin kyllä valtioneuvosto tulee sen juuri vapaehtoisen liitoksen hyväksymään. Jos valtuustojen päätökset ovat saaneet siinä vaiheessa lainvoiman. Jos taas eivät niin minun lakituntemukseni ei riitä arvioimaan miten valtioneuvostolla on juridisesti tai eettisesti mahdollista toimia.
Stefan S
Voi Stefan pieni, älä nyt sitten vaan kauheasti pety jos tämäkään ei vielä tuo liitosta Kirkkonummeen.
Vaikka kuinka jo siitä hekumoit.
Luulin, että kuntaliitosprojektin piti olla myös tuottavuusprojekti. Kuulin juuri, että eilen oli päätetty perustaa uuden kunnan organisaatioon taas uusi virka johtajatasolle. Uuden viran palkkakustannukset liikkuvat noin 120 000 eurossa vuositasolla. Tähän parille kuntajohtajalle räätälöidyt virat, niin ylätason johtajavirkoihin palaa vuositasolla vajaat 500 000 euroa. Meillä ei ollut varaa omaishoitajien palvelusetelijärjestelmään, jonka hinta on vain osa tuosta uusien johtajavirkojen kuluista, eikä meillä ole varaa ylläpitää terveysasemaverkkoa. Ei kai, kun rahaa täytyy löytyä jostain uusien johtajavirkojen palkkoihin. Oma henkilökohtainen mielipiteeni on entistä vahvemmin sillä kannalla, että pieleen on menossa ja pahasti.
Mielenkiintoista... Lohja saattaisi pärjätäkin... mutta kuinka pärjäävät muutaman tuhannen eläkeläisen vailla mitään _oleellisia_ verotuloja kituvat kunnat... kuntapoliitikkojen silmät ovat... tai antaa olla... oma rakas napa on oma rakas napa... vailla vähäisintäkään vastuuta naapureista, lähimmäisistä. Saatte yhdessä varmasti Potslungan ja Palonauskan kanssa tulevassa kuntavaalissa Lohjan valtuustoon kuusi ( 6 ) paikkaa... ehkä se on demokratian hinta.
Jussi Patiselle ja muille asiaa ihmetteleville: Siuntiossa olisi kaikki edellytykset ns. hyvälle kunnalle, mutta ette lukeneet negatiivisia seikkoja. Siuntiossa on ollut liikaa epäpäteviä virkamiehiä( enkä tarkoita suurinta osaa nykyisistä), jotka ovat olleet RKP:n sätkynukkeja. Kannattaa perehtyä edellisten vuosien pöytäkirjoihin ja julkisiin asiakirjoihin. Onhan merkittävää sekin, että tili- ja vastuuvapautta ei ole myönnetty vv.2003 ja 2008. Valtionhallinnon mielestä Siuntio on myös liian pieni säilyäkseen itsenäisenä. Minulle kävisi itsenäisyyskin, jos rahaa ei hussattaisi mielin määrin ja veroäyri ei kohoaisi pilviin.
Kuten jo kerroinkin, että Lohja on hyvä vaihtoehto Siuntiolle ja liitos hyödyttää molempia. Arvostan Lostin toimivuutta ja Lohjan hyvää koulujärjestelmää, enkä näe mieltä siinä, että siuntiolaisten tulisi mennä ruuhkauttamaan Jorvin sairaalaa ja ennestään huonosti toimivaa Kirkkonummen terveyskeskusta.
Muistaakseni VM:n selvityksessä annettiin ymmärtää, että Kirkkonummen, Siuntion ja Inkoon yhdistymisestä seuraisi vahva talousalue. Uskon tämän sillä ehdolla, että RKP ei torju kehitystä kielipoliittisilla syillä, sillä RKP on suurin este kehitykselle. Useimmissa RKP:n hallitsemissa kunnissa on huono taloudellinen tilanne. Alueella olisi valtava merenranta-alue, hyvät verotulot, Inkoossa syväsatama, jonka rakentamista RKP on kylläkin estellyt.
RKP:n vallan näkee Wallinin toiminnassa. RKP ei tottunut kunnioittamaan demokraattisia päätöksiä. Wallin puhuu Västrassa Rabben suulla Porkkalan kaupungista ohittaen Siuntion valtuuston päätöksen liitoksesta Lohjan kanssa. Wallin hoitelee Uuttamaatta ja Wideroos Suupohjan aluetta ja Kokoomus katselee vierestä, miten sitä viedään kuin pässiä narussa. Tämä on Kokoomuksen meno, jos se ei ala puolustaa omia äänestäjiään ja kunnallista demokratiaa.
Kun Siuntio ja Lohja ym. yhdistyvät ,toivoisin, että hallintoa ei kasvatettaisi. Hyvää on myös se, että viimeistään viiden vuoden kuluttua voi antaa lähtöpassit huonoille työntekijöille ja johtajille. Heitäkin löytyy, arvatkaa, mistä?
Yhdistäkää voimanne kaikki paikalliset poliitikot , näyttäkää valtioneuvostolle, mitä on demokratia, pois kateus ja toisten sättiminen ja tietysti RKP mukaan joukkoon, kyllä sielläkin täytyy järkeä löytyvän, ei tätä maata kielellä hoideta.
Kuuleppas Tarkkailija, et kai yritä vihjata, että olisin lähdössä vaaleihin perussuomalaisten ehdokkaana? Mistäs tuollaista olet saanut päähäsi ja miksi tuollaista vihjailet tällä palstalla? Toivottavasti ymmärsin viimeisimmän kommenttisi vain väärin.
Kylillä huhuillaan että minä ja eräs paikallinen demari olisimme sitten mukana samoilla listoilla. Eräät tietävät aina kaiken ennen kuin itse on asiaan edes havahtunut. ;)
Stefan S
No pahus sentään Stefan. Ettei olisi itse yhteinen-tuttavamme-pikku-pyrkyri huhujen takana :) Toimintatapa tutunoloinen :D
Tä? Siis minkä puolueen miehiä olet?
Hups, mä oon tainnut kans erehtyä. Siis en oo lohjalainen ja siks varmaan luulin väärin.
Heh!
Voi hitsi ku mä luulin kans et toi on persujen miehiä, eiks ookkaan?
Harmi. Jutut oli kuin suoraan persun suusta, oisin voinu jopa äänestää jos ois persu .
Kuhan leukailin... ku en viitti aina pottuilla ÄrrKoPeeläisille :-)
Tarkkailija, olit varmaan lomalla...ku sun typeriä kommentteja ei oo näkyny!
Jatkaisit lomaasi......
Ystävät hyvät, onko liikaa pyydetty teiltä (Tarkailija, yms. vakioteksturit), että jättätte tämän keskustelun täyttämättä epäasiallisilla ja teemaan liittymättömillä kommenteillanne.
Seuraan näitä keskusteluja säännöllisesti. Sitä mukavampia seurata, mitä paremmin kirjoittajat pysyvät aiheessa tai nappaavat omat kommenttinsa toisten kirjoittajien asiallisista mielipiteistä.
Mielestäni en pyydä liikoja.
Kuka kaipaa esimerkiksi jotain tällaista kommenttia: Taas haisee, kun Tarkkailija on linjoilla.
Tarjoilkaa mukavia lukuelämyksiä, asiallisuutta toisia kohtaan.
Palaan perusteellisemmin ääneen, kunhan saan aineistoa lisää kasaan. Se on ihan oman keskustelulinjan arvoinen asia.
Siuntion ruotsalaisen kansanpuolueen jäsenten kannattaa kaivella sadetikkuja esiin. Kohtapuolin ropisee näillä palstoilla. Viimeistään ensi viikon alussa.
Pysykää kanavalla, varsinkin Siuntion ruotsalaisen kansanpuolueen ja valtakunnallisen Rkp:n kovan ytimen konkarit.
Heittäkää, mitä heitätte, tähän kommenttina. Minä siirryn takaoikealle seuraamaan tarjolle tulevaa ohjelmaa. Radiohiljaisuus palaa minun osaltani toistaiseksi.
Muutahan Valtavaara Lohjalle....99,9% Siuntiolaisista Hurraa...Ja Lohjalaiset itkee..
Siuntion jakaminen on mitä kannatettavin idea. Pohjoinen suomenkielinen kuuluu kulttuurillisesti Lohjaan. Ja toisaalta ruotsinkielisellä eteläisellä osalla vahvistettaisiin Kirkkonummen ja Inkoon rinnalla Porkkalan kaupunkia.
Eli täydellinen vaihtoehto tuo Siuntion jakaminen....
Jaa'a. Mitähän tästäkin hommasta tulee?
On kyllä mielenkiintoista tehdä havaintoja yhdestä jos sun toisestakin kijottelijasta. Patisen ja Svanfeltin erilliset ja keskenään keskustelut ovat niistä varmaanki mielenkiinntoisimpia.
Miltähän jostakin sellaisesta henkilöstä kun Irene Äyräväinen mahtaa tuntua, kun lukee täältä Patisen ja erityisesti Svanfeldtin kirjotuksia?
Minä ainakin ajjattelisin erään kohdlata, että kuinka monella eri tavalla sitä ihminen voi toimia ja ajatella ja miten ihmeissä se oikein onnistuu.
Ja eikö Patinen ja Äyräväinen ole samasta puoluueesta? Siis kaksi eri linjaa noin merkittävillä saman puolueeen edustajilla. Aika kummallista ja Patinenkin näin julkisesti täällä???? Ei kait se auta, vaikka kuinka hokisi sitä että sanoo vain yksityishenkilona mielipiteensä. Jos on joku asema, niin eikö sen mukaisesti tarvitse sitten olla julkisessakin yhteydessä asemansa muistaen?
Miten saisi yhteyden Äyräväiseen, etä oisko hän kiinnostunu lyömään nyrkin pöytään ja sanomaan mielipitteensä`. Eikö hän sentään ole kunnon poliitikko. Ainakin olen kuullut, etä hän kulkee oikeita polkuja, eikä metkuile.
Tapaan Irenen joka viikko 2-4 kertaa yhditymishallituksen tiimoilta. Voin välittää terveiset. Irenellä ei tosin ole minkäänlaisia harhaluuloja siitä mitä mieltä minä olen näistä liitosasioista. En kannata Lohja liitosta mutta samalla jos näin kerran on päätetty tapahtuvaksi niin yhdistymishallituksen täytyy tehdä kaikkensa jotta liitoksesta tulee paras mahdollinen. Siihen työhön olen sitoutunut ja mielestäni uusiLohja alkaa muodostua melko mallikkaaksi kokonaisuudeksi. Yhdistymishallitus on tehnyt paljon ja lujasti töitä ja vaikka monet sen jäsenistä eivät kannata tätä liitosta niin yksikään ei missään vaiheessa ole lähtenyt hankaloittamaan toimielimen toimintaa.
En näe tässä ristiriitaa. Meidän täytyy tehdä parhaamme niillä korteilla mitä on valtuustojen toimesta jaettu. Toinen käsi olisi ollut mielekkäämpi mutta minkäs teet. Asia on kovin yksinkerainen.
Stefan S
Sitten on tämä käsitys että johonkin toimielimeen tai puolueeseen kuuluminen rajoittaisi yksityishenkilön sananvapautta. Toimielimen nimissä tai ei julkisista asioista ei tietenkään voi mitään ilman lupaa lausua. Mutta muuten tämä käsitys on kyllä niin neuvostovenäjältä että ihan pelottaa maamme tulevaisuus. Tämä ei ole diktatuuri tai poliisivaltio, ainakaan vielä.
Stefan S
Tuo nimimerkki DAVIDOS muuten taitaa ajaa hiukka takaa vaan sitä, et vaikka on sananvapaus, niin onko käytännös muuten niin, että tuollasilla keskusteluilla ku mitä täällä nyt näkee joiltaki päättäjiltä, herätetään vaan hämmennystä tavallistenki ihmisten keskuudessa. Ja samalla, että onko viralline asema ja julkisesti esitetyt ns. "yksityiset" mielipiteet koskaan erotettuna toisistaan KÄYTÄNNÖSSÄ, niin hyvin, et kannattais veljeillä/ottaa kantaa yhteen jos toiseen suuntaan?
Ja sitäpaitsi, jos aattelee poliitikkojen julkikuvaa, niin ei tällaset keskustelut tee hyvää imagollekaa, kun vois antaa tavallisten rivijäsentenki lausuu mielipiteensä. Mut edelleenki, vapaus saa mun puolestani elää ...
No hyi prkl...., ei neuvostovenäjää eikä noita muitakaan. Siitä ollaan samaa mieltä.
Niin ja Stefan tiedoks sulle, että sulla on kuulemma ihan aidosti yks parhaimpii maineita Siuntion RKP:s ja siit ollaan kuulema yli puoluerajojen kutakuinki samaa mieltä. Lopuista teidän valtuutetuista ei ihan taideta olla tätä mieltä.
Yritä muistaa tää ja oo sen luottamuksen arvonen. Sua arvostetaa mut älä pilaa sitä, ethän. Tee kerranki positiivinen poikkeus teidän riveis.
Olen aina pyrkinyt avoimesti kertomaan henk.koht mielipiteeni asioista kumartelematta mihinkään suuntaa. Jos se on tuonut luottamusta niin hyvä mutta aion jatkaa samaan malliin ja jos se sitten vie luottamuksen niin sillekkään ei voi mitään.
Olisi tottakai helpompaa, paljon helpompaa, pysyä poissä näistä keskusteluista ja myönnän että voi olla vaikeata hahmottaa koska mikäkin hattu on päässä. Mutta sen voin vinkata että en toisi minnkään toimielimen virallista kantaa esille länskärin netti keskustelun kautta. Siihen on sitten eri väylät. Toisaalta onmielestäni hyvä että politikot keskustelevat täällä kuntalaisten ja muiden kanssa ihan omilla nimillään ja avoimesti.
Stefan S
Mut Stefan, eiks ois paljon rakentavampaa tuoda esiin edustamansa virallisenki aseman (esim. yhidstymishallitus) kannalta asioita eteenpäinvieviä seikkoja, ku et samalla on vaarana täällä, et rapautta uskottavuutta ja vie pohjaa siltä viralliselta tahtotilalta, jonka kautta säkin oot päässyt noin pitkällä olevan kuntaliitoksen yhdistumishallituseen?
Tällaset jutut saa ainaki mut sellasiin loogisiin umpikujiin, et mä en oikein hiffaa meidän kuntalaistenkaan kannalta sitä sekasortoo, joka syntyy jopa päättäjien itsensä taholta.
Onks tää oikein meitäkään kohtaan, ku tuntuu, että tässä maailmas ei oo mitään järjestystä ja johdonmukasuutta yhteisten asioiden hoidos, vaan kaikki saadaan vääntää niin mutkille (jopa päättäjät), et sitte me veronmaksajat saadaan taas kärsii nahoissa.
Nimimerkki Maajussi: Ongelma näkökulmassasi on se, että siinä menee sekaisin parlamentaarinen demokratia ja kunnallisdemokratia. Valtakunnallisella tasolla hallituksen muodostavat puolueet sitoutuvat yhteiseen hallitusohjelmaan ja ulkopuolelle jäävät puolueet muodostavat opposition. Tämä on parlamentaarista demokratiaa, jossa on luontevaa, ettei hallituspuolueen jäsen kritisoi hallituksen ajamaa linjaa. Kunnallisessa demokratiassa kaikki puolueet osallistuvat päätöksentekoon ja sen valmisteluun vaalituloksen antamalla painoarvolla. Tässä kunnallisessa demokratiassa eri puolueiden sisälläkin on erilaisia näkemyksiä, samoin toimielinten sisällä. Ei siis ole mitään sääntöä, miksi vaikkapa yhdistymishallituksen jäsenen pitäisi olla lojaali kaikille yhdistymishallituksen enemmistöpäätöksille. Niistä puhumattakkaan, jotka eivät edes kyseiseen toimielimeen kuulu. Nyt menee valtakunnan tason ja kunnallisen tason erilaiset järjestelmät monen maallikon silmissä sekaisin. Ja se voi aiheuttaa mainitsemasi hämmennyksen.
Mitä on nyt sitten niin hyvää mennä Lohjalle ?
Vastaus on ei mitän koska sitten kun se tapahtu niin Lohja sulke Siuntion terveyskeskuksen sitä tule pelkästän vuodeosasto niin sitä tule meille etelä Siuntiolaisille helkkarin pitkä terveyskeskusmatka Lohjalle
Niin ....ja jos Siuntio jaetaan ja tulee Porkkala, niin meillä ei ole edes sitä vuode-osastoa, ja matkaa lähimpään terveyskeskukseen ihan sama 17 km nyt vaan toiseen suuntaan. Ja sekin on tupaten täynnä. Samoin Jorvi.
Mielummin liitos Lohjan kanssa ja meillä on toiveita että meillä on oma tk.
Minä ainakin olen lausunut ja aion lausua jatkossakin oman mielipiteeni asioista, vaikka se olisikin monen mielestä väärä. Ei demokratia saa tarkoittaa enemmistön diktatuuria. Johannes Virolainen ei varmasti takoittanut, etteikö mitään kritiikkiä saisi esittää sanoessaan hävityn äänestyksen jälkeen: "Pulinat pois." Minusta tämä kuntaliitos ei ole lohjalaisten edun mukainen ja minusta rahan polttaminen satojen tuhansien eurojen edestä uusiin johtajavirkoihin ei ole ainoastaan järjetöntä, vaan se on suorastaan edesvastuutonta.
Mut eiks tää Stefan oo päättämässä noista uusista johtajaviroista? Aikamoisen ristiriitasta. Siinä mä oon sun kanssas samaa mieltä, et nää kuntaliitokset ei sais johtaa hulvattomaan rahantuhlaukseen.
Lausu vaan mitä tykkäät, Suomi on vapaa maa edelleenki :-)
Jos suhteuttaa ton kuntauudistusprosessin valtion säästötalkoisiin, niin mä uskon sun tietävän, et kuntauudistusprosessi ei ole väline säästöjen saavuttamiseks. Tän on mm. Virkkunen myöntäny. KU-prosessi edustaa rakenteellista uudistusprosessii, jolle löytyy tarkotuksia jopa niinki kaukaa kun kansainvälisistä rahoittajatahoista. Kyse on myös siitä miltä SUOMI kuntakarttoineen saadaa näyttään ulospäin.
Yhtäkaikki, mä oon sitä mieltä, että jos kuntauudistusprosessin yleinen toimintamalli ois toinen, voitais jopa päästä EHKÄ jonkinlaisiin säästöihin.
Mut Patinen. Ei noilla Helsingin herroill oo aikaa miettii asioita kunnolla. Tää on tällasta sekasotkuu sekasotkun päälle. Hutilointipolitiikka oli mm. lakialotteiden suhteen aivan ala-arvosta jo Vanhasen hallitusten aikana. Hutilointi antaa melko vapaat kädet ns. lehmänkauppapolitiikalle ja sitä täskin asiassa on hyödynnetty. Jääköön täsmentämättä, mut et sä tyhmä oo ja varmaan tajuut mitä tarkotan.
Kuntauudistukseen ois pitäny ehdottomasti sisällyttää jo alunpitäin tällasia "pakollisia virkasiirtoja" välttävät tilanteet. Ne syö rahaa sen lisäks, et uusille rakenteille pitää etsii uudet johtajat (esim. toimialajohtajat).
Minä en Patisen kanssa ole ollut yhtämieltä juuri mistään lukuunottmatta tätä Lohja liitosta, ja siinäkin eri syistä. Tämä taas ei tarkoita ettenkö arvostaisi häntä hekilönä. Tekniikan ja ympäristön jakaminen on niitä kohtia jossa kuntaliitos tarjoaa luonnollisen mahdollisuuden korjata organisaatiossa havaittuja epäkohtia tai tehottomuuksia. Äänestin jakamisen puolesta. Virkamiesten määrää tämä jakaminen ei ainakaan 5 vuoden irtisanomisuojan aikana lisää koska paikat täytetään sisäisillä hauilla nykyisten virkamiesten piiristä. Kustannuksia lisää valittavan henkilön nykyisen ja tulevan palkkaluokan erotus. Mutta fakta on se että olemassa olevan tutkimustiedon, suomesta ja muualta, perusteella kuntaliitoksilla on erittäin vaikeata saada aikaan suoraan euroissa mitattavia säästöjä. Tätä ei itseasiassa kukaan käsittääkseni ole missään vaiheessa koskaan kiistänytkään. Työsarkaa riittää.
Stefan S
Äläs nyt Stefan, eikös me olla samaa mieltä siitä, että Lost-yhteistyötä kannattaa jatkaa Lohjan, Siuntion ja Inkoon kanssa siihen saakka, kunnes kuntaliitokset lopulta tapahtuvat. Oli niiden suunta sitten mikä tahansa. Erimielisyydet johtuvat varmaankin siitä, että sinä pyrit toimimaan siuntiolaisten etujen mukaan ja minä koitan pitää lohjalaisten puolia.
Tuosta toimialajohtajasta. Tilanne voisikin olla muutoin kuvaamasi kaltainen, mutta se edellyttäisi tarkoittamasi henkilön nykyisen viran lakkauttamista. Tällaista päätöstä en huomannut yhdistymishallituksen tehneen. Näin kyse on oikeasti täysin uudesta virasta ja sen aiheuttamasta uudesta täysimääräisestä palkkakulusta. Eiköhän me kuitenkin vielä tähän päätökseen palata. Ennenkuin huomaatkaan.
Juu, Lostin jatkosta olemme myös täysin yhtämieltä ja varmasti loppupeleissä paljon muustakin.
Virka asiaa katsot mielestän ainoastaan nykyisen Lohjan kannalta. Uudenlohjan näkövinkkelistä taas sekä Siuntiosta että Nummi-Pusulasta katoaa virkoja ja ne, oikeasti osaavat, henkilöt tulee sijoittaa. Lopputulemana näen että kokonaisuudessaan virkojen määrä laskee enkä usko että joudumme ottamaan yhteiseen organisaatioon uusia henkilöitä. Palkkamenot nousevat tästä uudesta virasta riippumatta jo pelkästään harmonisoinnin seurauksena melkoisesti. Ja olen tietoinen että asiaan joudutaan tod.näk palaamaan melkein heti ainakin kokousteknisistä syistä.
Stefan S
Älä Jussi Patinen loukkaannu mun kysymyksestä!
Haluisin vaan tietää, että ootkö sä se henkilö, joka päättää/voi luvata tuollasta LOST-sopimuksen jatkoa? Tarkotan siis sitä, että onko niin, että jos sä esim. lupaat, niin se on sit varmaa ja ainoastaan susta kiinni? Tässä suhteessa mä oon asian tiimoilta tapahtuvasta päätöksentekojärjestyksestä aidosti tietämätön, et mun on sitä kysyttävä.
Täsmennyksenä siis, et eihän LOST-sopimus ainakaan työnimenä ja toimintamuotona (rakenteineen) tule sellasenaan jatkuun vuoden 2013 alusta. Sen verran mä tiedän, muuta en.
Lost on irtisanottu ja loppuu 2012 lopussa. Sen jatkosta ei ole päätetty mitään ja se on täysin neuvottelukysymys. Mitään juridisa esteitä jatkolle ei ole. Siitä täytyy tehdä poliittinen päätös. Inkoolle on yhdistymishalituksen toimesta ilmoitettu seuraavaa: "Yhdistymishallitus päättää käynnistää neuvottelut Inkoon kunnan kanssa sitten kun maan hallituksen kuntauudistushankkeen kaavailut Lohjan seudun ja Inkoon kunnan tulevaisuudesta ovat käytettävissä". Tämä lienee about nyt. Eli jonkinlainen Lost löytynee myös tulevaisuudessa.
Stefan S
En mä sulta Stefan kysyny. Sori vaan. Mut jos sun ja Patisen haaveet toteutuu, eli että Lohjaliitokseen ei Siuntio osallistu, niin ei sulla ainakaan oo enää sen jälkeen osaa eikä arpaakaa mihinkään sellaseen ku yhdisytmishallitukseen.
Sitä paitsi se, että ei ole juridisii esteitä, ei tarkota, että asia ois varmaa. Joten edelleenki mä kysyn Patiselta ja toivottavasti hän vastaa mun kysymykseeni.
Huolestuttavaan nykytilanteeseen on päädytty entisten ja nykyisten kuntapäättäjien päätöksillä myöskin läntisellä Uudellamaalla
Alla lainaus kunnallishallinnon rakennetyöryhmän raportista sivu 16:
Suhteellinen velkaantuneisuus ylitti 50 prosenttia Hangolla, Raaseporilla, Karkkilalla,
Siuntiolla, Inkoolla, Askolalla, Vihdillä, Mäntsälällä, Kirkkonummella, Sipoolla, Pornaisilla, Porvoolla, Nurmijärvellä ja Vantaalla. Näiden kuntien liikkumavara velkaantumisen
suhteen on huono, mutta erityisen huono tilanne on Hangossa, Raaseporissa, Siuntiossa,
Vihdissä, Sipoossa, Porvoossa ja Vantaalla – suhteellinen velkaantuneisuus oli niissä yli
60 prosenttia.
Näiden lukujen perusteella voisi tehdä ainakin sen johtopäätöksen, että huomattava RKP:n osuus valtuustossa on riski kunnallistaloudelle. Lieneekö johtopäätös oikea ja jos on, mistähän se mahtaa johtua.
Irene, kiitos.
Olet laittanut esille sellaisia merkittäviä tosiasiaa, jota kaipasin ja yritin selittää aikaisemmassa viestissä. Kirkkonummi ei ole kunnossa velan määrässä. Siuntion velkaluku ja tilanne on erittäin huono. Lohjaa ei mainita, niin siellä ollaan hyvässä tilassa.
Mainintasi sen suhteen, että velkaongelmissa olevissa kunnissa huomattava RKP:n osuus valtuustossa on riskin kunnan taloudelle.
Siuntiossa se on näkynyt koko koko ajan 2000-2010.
toistan sen oman tekstin:
"Miksi me haluamme Lohjaan. Resursit meillä on sinun mielestäsi kunnossa. Niin minustakin. Mutta meidän resursit on käytetty ja käytetään vasta edeskin pieleen, jos emme pääse yhteen paremman ja osaavamman organisaation, siis Lohjan kanssa. Kirkkonummella on RKP ja siihen monella tavoin kytkeytyvät herraklubit tekemässä päätöksenteon riskien alaisemmaksi kuin Lohjalla.
Lohjalla on varmaan omat ongelmansa, mutta heti alkuunsa kuitenkin paremmin hoidettu talous. Siinä Siuntio ei ainakaan toisi lisäongelmia, jos jätetään laskuista pois Siuntion velkamäärät, joiden tarkkaa summaa en tiedä."
Tämä oli Irene myös yksi syy, miksi itse vastustin kuntaliitosta. Samoin Matti Pajuoja nosti tämän seikan usein esiin omissa lausunnoissaan. Miksi lohjalaisten veronmaksajien rahoilla pitää maksaa siuntiolaisten velat?
Nimimerkki Maajussi: En tietenkään loukkaannu asiallisista kysymyksistä. Kukaan ei voi luvata Lost-yhteistyön jatkoa tai sen päättymistä. En minä, eikä kukaan muukaan. Mutta minun mielestäni sitä voidaan jatkaa. Jonkun toisen mielestä varmaan ei voida.
En huomannu sun vastausta. Siis sori Stefan - tuolla edellä!
Kiitos vastauksesta. Asia oli ny vaan sillä tavalla, et Siuntios joulukuussa kuultiin RKP:n suusta valtuustokokouksessa lupaus jatkosta, joka oli annettu Lohjalta.
Näin ollen oli hyvä, et tähänki saatiin ny vihdoin ja viimein selvyys, et mihinkään sellaseen ku 100 % varmaan jatkoon ei oo luottamista, koska päätös riippuu muistaki ku susta.
Hyvät jatkot!
Inkoo ja Siuntio on liitettävä Lohjaan, sieltä löytyvät kaikki palvelut kohtuullisen ajomatkan päästä. Kirkkonummi luontevasti Espooseen.
Moi!
Kas kun joku esittää vihdoin ja viimein jotaki järkiperästä.
Tätä on myös Äyräväinen tuonu esille yhdessä lehtijutus yhtenä mahdollisuutena, et myös Inkoo tulis hiukan jälkikäteen Lohjaan, Siuntion ja muiden kuntien lisäks. Inkoo ei kuulu missään nimes johonki Raaseporiin, sekin asia on jo vuosii sitten torpattu. Et se siitä.
Se kohottais myös ruotsinkielisten asemaa entisestää uudessa Lohjassa.
On suorastaan hullunkurista, et Siuntion jako johtais ns. erityislain säätämiseen tai muun vastaavan erityisjärjestelyn tekemiseks ruotsinkielisten plavelujen järjestämiseksi Lohjalla. Miten ihmees RKP voi tavotella tällasta, jos kerta kielikysymyksetki on tärkeitä??!
Sitä paitsi uuden moottoritieyhteyden seurauksena K-nummi on edelleenki tiiviimmin osa Espoota ja idän pääkaupunkiseutua. Se vasta oiski luontevaa. Onneks siellä K-nummella on mm. Raija Vahasalo, ja monet monet muut, jotka ajattelee järkiperäsesti asioista.

















