Iltamusiikki Tenholan kirkossa

Musiikki

12.8.2012, 18:00

Tenholan kirkko, Sockenvägen 13, 10520 Tenala, Raasepori, Verkkosivu

Sopraano Noora Karhuluoma ja pianisti Nazig Azezian konsertoivat 12. elokuuta klo 18:00 Tenholan kirkossa. Ohjelmassa on muun muassa Bach-Gounodin ja Caccinin "Ave Maria", Faurén "Pie Jesu" sekä Sibeliuksen kuusi laulua opus 88.

Noora Karhuluoma opiskelee klassista laulua Tukholman kuninkaallisessa musiikkikorkeakoulussa. Aiemmin hän on opiskellut muun muassa Sibelius-Akatemiassa sekä Metropolia-ammattikorkeakoulussa.
Pianisti Nazig Azezian opiskelee pianonsoittoa Sibelius-Akatemian solistisella osastolla opettajinaan Juhani Lagerspetz ja Teppo Koivisto.
Noora ja Nazig ovat tehneet yhteistyötä vuodesta 2009 lähtien. He ovat pitäneet lukuisia konsertteja yhdessä ja osallistuneet muun muassa Savonlinnan musiikkiakatemian liedin mestarikurssille kesällä 2010.