Asunnottomuus on kasvussa. Suurissa kaupungeissa pienten kohtuuhintaisten vuokra-asuntojen kysyntä on niin kovaa, että markkinat muistuttavat enemmän villiä länttä kuin järjestäytynyttä yhteiskuntaa.
Ongelma ei ratkea pelkällä uudisrakentamisella. Vaikka koteja kohoaa kaiken aikaa, kasvaa kysyntä vielä nopeammin.
Lisäksi uudet asunnot ovat monille vuokriltaan turhan kalliita ja sijainniltaan sopimattomia. Siksi vanhaakin rakennuskantaa tulisi saada paremmin hyötykäyttöön.
Ja sattuipa sopivasti – Suomi on täyttymässä eläkeläisistä, joiden tulot ovat työuran päättymisen myötä pienentyneet. Moni näistä suurten ikäluokkien edustajista omistaa toisaalta neliöitä yli oman tarpeen, kun lapset ovat jo lentäneet maailmalle.
Asuntonsa vuokraamista harkitseva tietysti punnitsee odotettavissa olevaa vaivaa ynnä hyötyjä.
Nykyisin alle 50 000 euron pääomatuloja verotetaan 30 prosentin tasaverolla, sitä suurempien veroprosentti on 32.
Tämä tarkoittaa, että hellahuoneestaan 200 euron kuukausivuokraa pyytävä eläkeläinen tulouttaa valtiolle suhteessa saman verran kuin kokonaisen kerrostalon omistava pääomasijoittaja.
Pienituloiselle prosentti on kova, eikä näin olekaan ollut aina. Vuoteen 1993 saakka pääomatuloja verotettiin yhdessä muiden ansioiden kanssa portaittain suurenevalla prosentilla. Jos muita tuloja oli vähän, saattoi pääomavero jäädä lähelle nollaa. Toisaalta suurituloisten verotus nousi merkittävästi yli nykyisen tason.
Tutkijat ovatsitä mieltä, että pääomatulojen eriyttäminen tasaverolle on tärkein selittävä tekijä 1990-luvun nopealle tuloerojen kasvulle. Sen ansiosta rikkaat pääsevät varallisuuteensa nähden naurettavalla veroprosentilla, kunhan muuntavat tulonsa pääomatuloiksi. Toisaalta pieniä pääomatuloja nostavien verotus kiristyi merkittävästi.
Pääomatulojen palauttaminen yleisen tuloprogression piiriin olisi nyt ajankohtaisempi kuin koskaan. Se vähentäisi rikkaimpien houkutusta verovälttelyyn. Ja rohkaisisi tavallisia kotitalouksia vuokramaan huoneen rintamamiestalostaan tai vapaaksi jääneen omistusasunnon ilman kohtuutonta verotaakkaa.
Kommentit
"Nykyisin alle 50 000 euron
Ei kannata yleistää asiaa -
Kyllä minua hieman vierastaa
Suomea asuttaa rikas omistava
Miksi vuokrata asunto kun
Samaa mieltä. Lentoja menee
Monessa euroopan maassa
Edelliseen kommenttiini oli
Ikävä kyllä turhan usein
Yhteiskunnan olisi erittäin
"...maahnamuuttajat tekevät
Tuo Anzzix lienee
Jos tuollainen malli on
Joku juttu on pielessä, jos
Jos kunta haluaa oikeasti
Ongelma ei taida olla
Kaupunkien keskustojen
Ei asunnoista pulaa ole, vaan
Jos nimimerkki Kansaa
Miksi niitä pakolaisia ei
Niin, syrjäkylillä olisi
Eihän niillä pakolaisilla
Niinpä, kun valtio pistäisi
Mutta kaikesta huolimatta on
Tuota kauhuskenaariotasi
Kun kysyt niin vastaan: jo
Ero on siinä, että Suomi on
Asunnoista ei ole pulaa
Ihan oma lukunsa ovat nämä
Kiitti vinkistä, tuota en ole
Ja yhtiövastikkeessa tai
Kunpa jostain löytyisi sen
Ei VVO ole ainoa. Nyt
Kontula wrote: "Pääomatulojen
Järvenpään mestariasunto
Kyllä pienituloiset ja
Kyllä pienituloiset ja
Kansa natkuttaa siitä, jos
Tämä on törkeä tosiasia.
Lohjan maalaiskunnassa ei nyt
En ole väittänyt että olisin
Vuokralainen tukee
Tiedoksi nimim. Lohjan maalta
Tuo Kreikan tilanne on mitä
Sveitsi on luonut vaurautensa
Jos viitsit perehtyä maan
Jotenkin se on vaan
Asian pitäisi olla niin että
Jos joku tietää niin kertokaa
Jos kaikille ei riitä töitä,
Sivut