Perttilä-seura

2. Perttilä-rastit tulossa su 10.4. klo 14

Perttilä-seura järjestää viime vuotisen suosion perusteella jälleen Perttilä-rastit su 10.4. . Lähtö tapahtuu koululta klo 14-15 välillä ja "tulospalvelu" on paikalla klo 16.30 asti. Rastit ovat Perttilän alueella ja osa niistä on toiminnallisia rasteja. Näiden rastien parhaita palkitaan ja kaikkien osallistuneiden kesken on arvontaa. Rastit voi kiertää haluamassaan järjestyksessä kävellen, pyörällä tai rattailla  perheen tai kavereiden kanssa. Seuralla on myös puffetti, josta saa makkaraa ja vohveleita, kahvin ja mehun kera. Tervetuloa !

Perttilä-seura

Aikaisempia kirjoituksia

Perttilä-seura

Perttilä-Seuran tarkoituksena on olla toiminta-alueensa epäpoliittinen yhteistyöelin, joka pyrkii parantamaan asuinympäristön palveluja ja viihtyvyyttä sekä asukkaiden yhteishenkeä. Maantieteellisesti Perttilä-seura toimii Lohjan asemalla alueella, joka rajoittuu idässä Lohjanportin liikekeskukseen, lännessä Mäntynummen kouluun, etelässä rataan ja pohjoisessa harjuun. Tällä alueella on noin 1200 taloutta. Seura järjestää kokouksia, neuvottelu- ja tiedotustilaisuuksia sekä haluaa kuunnella alueen asukkaiden mielipiteitä. Tarvittaessa niiden pohjalta tehdään esityksiä tai aloitteita kaupungille ja muille päättäjille. Seura toimii myös yhteistyössä muiden asukasyhdistysten kanssa. Vuosittain on järjestetty siivoustalkoot heti vapun jälkeen, kevätmarkkinat Salen pihallla, tutustumiskäyntejä alueen teollisuuslaitoksiin, lastenteatteriesitys ja futisiltoja. Seuran oksasilppuria on lainattu asukkaille. Pari kertaa vuodessa jaetaan joka talouteen Seuran tiedotuslehtinen Perttilä tänään.

Uusimmat mielipiteet