Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Mielipide | Valon Koneen investointituki

Mikäli Lohjan taloutta ryhdyttäisiin jatkossa hoitamaan tällä tavalla, se romuttaisi kuntataloushallinnon perusteet, Jan Tallqvist kirjoittaa.

LU uutisoi 27.3.2024 Valon Koneelle myönnetystä investointituesta ja kaupunginjohtaja totesi siinä, että oikaisuvaatimusta ja määrärahan ylitystä ei voitu käsitellä aiemmin, koska helmikuun valtuuston kokous oli peruttu. Kaupunginhallitus ei kuitenkaan ollut missään vaiheessa edes esittänyt valtuustolle uutta määrärahaa Valon Koneen 200 000€ investointitukeen, joten eihän se silloin voisi valtuuston käsittelyyn päätyäkään. Oikaisuvaatimus oli tehty 16.1.2024 ja sen käsittelyä viivyteltiin yli kaksi kuukautta ja otettiin jopa pari kertaa pois kaupunginhallituksen listalta, joten mahdollisuus sekä uuden määrärahan hakemiseen, että oikaisuvaatimuksen käsittelyyn kaupunginhallituksella olisi kyllä ollut, toisin kuin kaupunginjohtaja väittää. Määräraha Valon Koneen investointitukeen olisi pitänyt oikeasti hakea viimeistään samalla, kun se myönnettiin joulukuussa. Tuki myös maksettiin heti. Eikö traktorikaupasta opittu mitään?

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.