Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kirjoittajavieras Pekka Valkeapää Annamme kasvot seurakunnalle – mutta emme yksin

Toivoa on pidetty rakkauttakin tärkeämpänä voimatekijänä elämän pitkällä aikajanalla, kirkkoherra Pekka Valkeapää kirjoittaa.

Sekä Vihdissä että Lohjalla vaihtuu kirkkoherra kuluvan vuoden aikana. Vihdissä toukokuun alussa ja Lohjalla vähän myöhemmin. Kirkkoherran virka on seurakunnan korkein virka ja viranhaltijaa pidettiin aikanaan jopa piispan etäpäätteenä paikkakunnalla. Kirkkoherran tehtävät ovat joka tapauksessa mittavat. Seurakunnan paimenena kirkkoherra näyttää suuntaa tulevaan aikaan yhdessä luottamushenkilöiden kanssa, johtaa seurakunnan hallintoa ja seurakunnan työyhteisöä. Kukaan kirkkoherra ei pysty olemaan kaikissa näissä tehtävissä aivan huippua, mutta kun parhaansa tekee seurakunta välttyy pahimmilta pettymyksiltä ja itse viranhaltija itsesyytösten kurjimukselta.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.