Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Länsi-Uusimaan vaalikone on nyt auki - löydä oma ehdokkaasi!

Näköislehdessä tänään | Sairaus voi estää maskin käytön – "Kun tästä asiasta puhutaan, ymmärrys muita kohtaan lisääntyy"

Maskeja näkyy kaupoissa ja julkisissa liikennevälineissä yhä enemmän. Kaikki eivät kuitenkaan voi terveyssyistä käyttää maskia. Luonnonkumi- eli lateksiallergiasta kärsivä Seppo Nieminen on heistä yksi.

Allergia- ja astmaliiton asiantuntija Kaisa Toik on mukaan jotkut liiton jäsenet ovat saaneet negatiivisia kommentteja siitä, miksi he eivät käytä maskia.

– Kun tästä asiasta puhutaan, ymmärrys muita kohtaan lisääntyy, Toikko sanoo.

Isät ovat muuttuneet etäisistä elättäjistä läheisiksi läsnäolijoiksi. Näköislehti kertoo, miten näin on käynyt.

Teemahaastattelussa Merja Paakkanen, joka kaipasi pois kaupungista, mutta toiveen toteuttamiseen meni parikymmentä vuotta. Nyt hän asuu sadan asukkaan kylässä Kilpisjärvellä ja katselee revontulia pirtinpenkillä.

Lue liite tänään näköislehdestä.

Näköislehti kuuluu kaikkiin Länsi-Uusimaan tilauksiin. Aktivoi lukuoikeutesi tästä.

Voit kokeilla Länsi-Uusimaan verkkopalveluja ensimmäisen kuukauden ajan eurolla. Kokeile kuukausi!