Lohjalle kesäkuun kuntavaaleissa lopulta huimat 400 ehdokasta – katso tästä kaikkien ehdokkaiden nimet

Kuvituskuva. Jukka Nurmilaakso

Jukka Nurmilaakso

Länsi-Uusimaa julkaisee Lohjalla kuntavaaleissa ehdolle asettuvien henkilöiden nimet. Puolueilla oli vaalien siirryttyä aikaa täydentää tai muuttaa listojaan 4. toukokuuta asti.

Nyt julkaistavat listat ja ehdokasnimet ammatteineen on saatu pääosin suoraan puolueilta. Ehdokkaiden vaalikelpoisuutta ei ole vielä Lohjan kaupungin keskusvaalilautakunnassa tarkistettu.

Osa ehdokkaista saattaa myös olla puolueiden listoilla sitoutumattomina. Virallisissa ehdokasasetteluasiakirjoissa ja muun muassa ehdokaslistojen yhdistelmässä ”sitoutumaton”-sanaa ei kuitenkaan saa käyttää.

Länsi-Uusimaa noudattaa ns. virallista linjaa eikä sitoutumattomuudesta erikseen mainita ehdokkaan nimen perässä.

Julkaistavalta ehdokaslistalta on maaliskuuhun verrattuna poistettu niiden ehdokkaiden nimet, jotka ovat luopuneet ehdokkuudesta. Uudet ehdokkaat ovat kunkin puolueen tai valitsijayhdistyksen listan lopussa merkinnällä ”uudet ehdokkaat”. Kristallipuolue, Eläinoikeuspuolue ja valitsijayhdistys Vuorinen Jari ovat uusia ryhmittymiä.

Ehdokkaat:

Kansallinen Kokoomus (65)

Aalto, Henri, kokki, key account manager, Aaltola Maija, rehtori, Demeter Minna, osto- ja markkinointikoordinaattori, Einiö Erkko, laatupäällikkö, Eloranta Tuulikki, laulaja, eläkkeellä, Eriksson Suvi, liiketoiminnan opettaja, Flink Tarmo, merkantti, eläkeläinen, Furu Tarja, lääkäri, Hallanaro Marko, liikuntaneuvoja, Halme Kaisa, vtm, viestinnän asiantuntija, Hannus Matti, DI, eläkeläinen, Heinänen Pirkko, sairaanhoitaja, Hellgren Emilia, KTM, ekonomie magister, Hillner Tom, ravintolapäällikkö, Huikari Erkki, rakennusalan yrittäjä, Hänninen Seppo, ins, eläkeläinen, Jauhiainen Kai, yrittäjä, Joensuu Karoliina, di, johtaja, Johansson Annika, taiteilija, Kaira Jorma, majuri, evp, Kairi Matti, emeritusprofessori, Karjalainen Raimo, insinööri, mkt, Keinänen Irina, cdo, it-tradenomi, Koivisto Mikko, yrittäjä, fil.yo, Krogerus Kim, rekrytointipalveluiden asiantuntija, Kuitunen Päivi, yrittäjä, Kuosmanen Jorma, luokanopettaja, eläkkeellä, Kyttälä Kari, varatuomari, eläkkeellä, Landen Jessi, yrittäjä, Lehtinen Pekka, automyyjä, jälkimarkkinointi, Lehtonen Akseli, opiskelija, Luoma Pekka, erit.koulun rehtori, eläkkeellä, Mantere Liisa, toimittaja, Muranen Sami, di, myyntipäällikkö, Mustonen Timo, teknikko, eläkeläinen, Mäenpää Teija, fm, puheterapeutti, Nerkiz Katja, tulkki, kääntäjä, Norbäck Antti, koneurakoitsija, Nyman Saul, myyntineuvottelija, Packalén Paul, ht-tilintarkastaja, Patinen Jussi, kasv.tiet.maisteri, luokanopettaja, Piekka Tuija, asiantuntija, maaseutuyrittäjä, Pihlström Ari, datanomi, Piirtola Mikko, varatuomari, Rytkönen Jani, myyntipäällikkö, Salmenpohja Juhana, maanviljelijä, di, Saukkola Heli, rahoituksen controller, tradenomi, Sundqvist Kaj, yrittäjä, Synnerberg Susanna, yrittäjä, Syvähuoko Elli, restonomi, Turhanen Klaus, ceo, Vastamäki Pauliina, Litm, koulutusasiantuntija, Vesterinen Mikko, insinööri, eläkeläinen, Värtö Anna, palveluasiantuntija, Weintraub Roger, rikoskonstaapeli, l-a kuljettaja, Yrjönsalo Heimo, ylikonstaapeli, eläkkeellä.

Uudet ehdokkaat: Heinonen Harry, avainasiakaspäällikkö, Koski Harto, VTM, it-myyjä, Lahdelma Sari, sairaanhoitaja, Louhi Janne, luokanopettaja, Malkamäki Jari, toimitusjohtaja, Mela Jyri, agrologi, Niemelä Kristina, VTM, yrittäjä, Turunen Jukka, yrittäjä, Wejberg Otto, ELL, eläinlääkäri.

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue, SDP (56)

Aapro Vili, FM, Ahlfors Tuisku, tradenomi (amk), Aho Jarmo, tuotantojohtaja, Ahola Inkeri, eläkeläinen, ErolahtieAnni, palveluyksikön johtaja, Forsström Pirjo-Leena, opetusneuvos, TtM, Heinonen Marika, hammashoitaja, vastuuhoitaja, Jalava Janne, kehitysjohtaja, dosentti, Jalola-Korhosaari Pauliina,FM, palveluesimies, Järvinen Minna, aluetoiminnan asiantuntija JHL E-S, Järvinen Juhani, rakennusmestari, rakennustarkastaja, Jääskeläinen Iiro, professori, Kanniainen Ville mekaanikko, Korpi Harri, alikonemestari, Kuosmanen Birgitta, sairaanhoitaja, Laaksonen Sanna, rakennusinsinööri (yamk), Lackman Taina, VTK, KTM, Laine Maaret, psykologi, Laine Janne, yrittäjä, Lampinen Jaana, operatiivinen suunnittelija, Lempinen Mervi, liikennemyymälätyöntekijä, Lepokallio Miika, trukkikuski, Levonperä Leena, eläkeläinen, Malmberg Ralf, eläkeläinen, Mettomäki Jari, järjestelmäasiantuntija, Mäkinen Virpi, perhehoitaja, sosiaaliohjaaja, Mäkinen Lauri, linja-autonkuljettaja, Niemimaa Juha, rikosylikonstaapeli, Nurmi Matti, opetusalan eläkeläinen, Ovaskainen Seija, sairaanhoitaja, tohtorikoulutettava, Palenius Aslak, ammatillinen opettaja, Palosaari Airi, rehtori, kasvatustieteen maisteri, Peippo Jukka, varastonhoitaja, Perenius Päivi, KM, erityisop. lehtori, Perttilä Milla merkonomi, lähihoitajaopiskelija, Ristaniemi Teija, johtava sosiaalityöntekijä, Räsänen Pekka, järjestöjohtaja, Räsänen Joona, johtava neuvonantaja, Saari Leena, terveydenhoitaja (amk), Saarinen Markku, rehtori (evp), Sahlstén Taika, sairaanhoitaja, Sarin Teuvo, lakimies, Savolainen Laura, yrittäjä, Silfverberg Jari, putkiasentaja, Silfverberg Päivi, sairaanhoitaja, Sinisalo Maisa, lähihoitaja, Sundström Mervi, laitoshuoltaja, eläkeläinen, Tukiainen Matti, eläkeläinen.

Uudet ehdokkaat: Anttila Kari, pääsihteeri, Di Rodi-Maukku Suzanne, sosiaaliohjaaja, sosionomi (AMK), Engman Joni, YTK, Eräketo Minna, työnohjaaja, Kuusisto Noora, viestinnän asiantuntija, Marjamäki Hannu, eläkeläinen, Nybäck Satu, sosionomi, lähihoitaja, Vänttinen Klaus, sähköasentaja.

Vasemmistoliitto (42)

Aaltonen Margit, osastosihteeri, eläkeläinen, Aittakumpu Birgit, toiminnanjohtaja, teatterituottaja, Eerikäinen Tuire, ympäristöinsinööri, Fagerström Henrik, laatuvastaava, Gran Janne, rakennusmies, Heinola Arja, palvelutyöntekijä, Ikäheimo Arja, lähihoitaja, Kalanti Lauri, koneistaja, Karojärvi Ilkka, yrittäjä, eläkeläinen, Kaukinen Jyrki, autonkuljettaja, Kaukinen Miro, opiskelija, Kilpeläinen Marika, lähihoitaja, Kukkonen Matti, koulutoimenjohtaja (ETM), Kumaja Jukka, maalari, eläkeläinen, Lehtinen Sari, perhehoitaja, Liimatainen Tiina, pääluottamusmies JHL, Linden Jouni asiantuntija, Makkonen, Hannu, KM, eläkeläinen, Miinalainen Annakaisa, varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, Mäkelä, Kalle tutkija, yhteiskuntatiet. maisteri, Neste Seppo, lähihoitaja, eläkeläinen, Nieminen Kari, metallimies, Ojanaho Vilho, paperityöntekijä, Pajuoja Matti, kunnallisneuvos, eläkeläinen, Paloranta Nina, myyjä, Parkkinen Emmi, opiskelija, Rask Irmeli, kasv. tieteiden maisteri, opettaa, Reiman Saara, valt. tieteiden maisteri, filosofi, Riikonen Pirjo, luokanopettaja, eläkeläinen, Salminen Jouko, eläkeläinen, Seger Jukka, automekaanikko, Sorvari Vuokko, eläkeläinen, yrittäjä, Tuhkanen Eero, eläkeläinen, Viitanen Raili, kytkijä, eläkeläinen, Väre Jari, kartoittaja, Wikström Maija, kiinteistö- ja kotipalveluyrittäjä, Åström Jari, työsuojeluvaltuutettu, JHL varaluottamusmies.

Uudet ehdokkaat: Ibrahimi Aferdita, yrittäjä, Lamminpää Jukka, neuvonantaja, Nauska Ahti, palopäällikkö, eläkeläinen, Nordström Kim, myyntiedustaja, Vainio Mikko, hautausmaan kausityöntekijä.

Perussuomalaiset (76)

Appelsin Bror, järjestelmäasiantuntija, Ekegren Timo Juhani, eläkeläinen, Eklund Arvo, työtön, Elf Tony Kullervo, eläkeläinen, Flinck Tomi, logistiikkatyöntekijä. Haag Marko, eläkeläinen, Haapiainen Tomi, linja-autonkuljettaja, Halla-aho Ilkka, sosiaalityöntekijä, Heikkonen Tuija, toimistosihteeri, Heinonen Sanna, lähihoitaja, Immonen Hannele, myyntipäällikkö, eläkeläinen, Jansson Timo, urheiluvalmentaja, CEO, Johansson Matti, eläkeläinen, Jokela Jenni, Jurvanen Jari, vahtimestari, Juvankoski Emma, juristi, Järvenkylä Mikael, tuotekehittäjä TEAT, YJEAT, Järvinen Tiina, tuotantotyöntekijä, Kalliokoski Pasi, maalarimestari, työnjohtaja, Kartesalo Markus, datanomi, Kemppainen Kari, laskentamerkonomi, Kiiskinen Mika, maalari, Kokko Seppo, yhdistelmäkuljettaja, Korpi Jarkko, rakennusammattilainen, Kuusk Aivo, kuorma-autonkuljettaja, Kärkkäinen Jussa, kylmäasentaja, Lahtiluoma Mika, tekninen myyjä, Lausteela Jorma, eläkeläinen, Lehtniemi Antti, lääkäri, eläkeläinen, Lempinen Anne, Lindgren Johanna, tradenomi (amk), Lylylahti Harri, tilapalvelupäällikkö, Malinen Jarmo, tekn.tri, Meriläinen Risto, assistentti, Mirashnichenka Heorhi, lähihoitaja, Myllymäki Janne, sairaseläkeläinen, Mänd Sirje, toimistoassistentti, Nevalainen Merja, johdon sihteeri, lähihoitaja, Niska Juho, eläkeläinen, Nordensved Henry, insinööri, Numminen Pertti, eläkeläinen, rakennus ins., Nyman Vilma, opiskelija, Peltonen Sini, ratkaisuasiantuntija, Piispa Kalle, opiskelija, Poikonen Piritta, lakimies, Rantakoski Jyrki, kirvesmies, laatoittaja, Rautiainen Petri, prosessiteknikko, Räikkönen Ari-Pekka, ajoneuvoyhdistelmäkuljettaja, Saario Heidi, toimitusjohtaja, Saastamoinen Simo, mielenterveyshoitaja, MXPL-kouluttaja, Sarkkinen Pia, personal trainer, Sassi Jukka, autonkuljettaja, eläkeläinen, Savolainen Pirjo, eläkeläinen, Sevón Mika, työnjohtaja, Skog Valtteri, fil.yo, opiskelija, Slunga-Poutsalo Riikka, kansanedustaja, Sohl Erkki, yrittäjä, hieroja, Soini Anne, myyjä, Sundvik Mikael, vartija, yrittäjä. Säilä Janne, koti-isä, Takala Vesa, myyjä, kapteeniluutnantti evp.,Takkinen Jani, talonrakentaja, Tiihonen Ossi, kansalaisaktivisti, Toikkanen Harri, yrittäjä, hieroja, Tupasalo Pasi, kokki, Turunen Janne, graafinen suunnittelija, Turunen Kari, kiinteistönvälittäjä, hall.tiet.maisteri, Virtanen Aulis, maanviljelijä, eläkeläinen, Ylén Harri, yrittäjä.

Uudet ehdokkkaat: Hjelt Laura, kotihoito-ohjaaja, Jussila Heikki, metsätalousinsinööri (AMK), paperiprosessityöntekijä, Lahdelma Timo, eläkeläinen, Moilanen Janne, peltiseppä, sairaanhoitaja (AMK), Nevalainen Ari, rakennusmies, Poutsalo Timo, yrittäjä, Ruohonen Mika, Prismajohtaja.

Suomen Keskusta (27)

Alanne Päivi, maatalousyrittäjä, puutarhuri, Björkqvist Else-Maj, DI,Rak, Cetinkaya Ali, ravintoloitsija, Elgland Camilla, asuntolaohjaaja, Ferin Kirsi, yrittäjä, hortonomi AMK, Harjuranta Teemu, palomies ,maanviljelijä, Hyrkkö Hilkka toimittaja, Jääskeläinen Liisa, rehtori,FM, Kakko Laila, erityisluokanopettaja, KM, Kinnunen Reeta sairaanhoitaja, Lehtola Markku, yrittäjä, insinööri, Lehtonen Minna, musiikkipedagogi, yrittäjä, Paakkunainen Lotta, kyläasiamies, myyntikoordinaattori, Pekkanen Petri, kunnossapitopäällikkö, Pitkonen Joni, kehittämisasiantuntija, sosionomi AMK, Rönn Outi, FM,opettaja, Salmenpohja Eeva, yhteiskuntasuhdejohtaja, Sandelin Anu-Maria, yrittäjä, yktionomi AMK, Sarvi Kristian, maanviljelijä, Sjögren Pirjo, kotiseutuneuvos, eläk., Suuripää Marko, Senior Account Executive, Varjonen Aarni, yrittäjä, lauluntekijä, Virpiö Sami, DI, yrittäjä, Ylitolonen Jari, SAPkonsultti, Åström Petteri, maatalousyrittäjä.

Uudet ehdokkaat: Pakkasmaa Pauliina, maatalousyrittäjä, agrologi, Virtanen Marko, insinööri AMK.

Suomen Kristillisdemokraatit (24)

Pia Alapiha, kehitysvammaistenhoitaja, Alli Brummer, hallintojohtaja, KTM, Merja Eräpolku, tiedottaja, valtiotieteiden maisteri, Esa Erävalo ph.D.(tekniikka), M.A.(teologia), Johanna Haapalehto, KM, Eeva Heinonen, äidinkielen lehtori, Lassi Hyttinen, yrityksen pankkineuvoja, Matti Ihaksinen, diakoniapastori, toiminnanohjaaja, Matti Junnila, ELT, ETL kaupungineläinlääkäri, Kristiina Kalanti, terv.tiet. maisteri, laill.ravitsemusterapeutti, Eija Kemppi, FM, rehtori, Marja-Liisa Kokkonen, sihteeri, hammashoitaja, Pirjo Kuntsi, psykiatrinen sairaanhoitaja, diakonissa, Heikki Linnavirta, rovasti, Teresa Mokkala, lähihoitaja, Ari Mönttinen, terveyskeskuslääkäri, yleislääketieteen erikoislääkäri, Olli Pakalén, rovasti, Aira Palomäki, hammaslääkäri, eläkeläinen, Esko Palomäki, isännöitsijä, laskentapäällikkö, Raimo Peräkylä, yrittäjä, Ari Piippo, offsetpainaja, päihdetukihenkilö, Raimo Rissanen, tekninen isännöitsijä, Heikki Syvälahti, it-vastaava, FM.

Uudet ehdokkaat: Anttila Leena, tradenomi AMK, media-alan ammattitutkinto (AT).

Suomen ruotsalainen kansanpuolue, RKP (8)

Heidi Himmanen , TkT, johtava asiantuntija, Tiina Lindtman, asiantuntija, Janina Rönnberg, opinto- ja projektisihteeri, Max Schulman, maatalousyrittäjä, Minette Schulman, sosiaalityöntekijä, perheoikeus, Susanne Sjöblom, eläkkeellä oleva kielenopettaja, Simon Weckman, key Account Manager, Leif Wirtanen, yksikön päällikkö.

Vihreä liitto (76)

Aarela Jaana, vapaa-ajan ohjaaja, Ertek Okan, yrittäjä, Haapanen Marko, kartoittaja, Harva Laura, lähiesimies, Husso Katja, FM, kielten lehtori, Junno Eero, koulunkäynninohjaaja, muusikko, Junno Leo, DI, koulutussuunnittelija, Järvelä Heli, aineenopettaja, perhehoitaja, Kallio Anna-Maija, KM, luokanopettaja, Kivistö Anne, turvallisuuskouluttaja, Koivisto Mikko, sairaanhoitaja, Kolulahti Virko, yrittäjä, Kukkasjärvi Elina, erityisasiantuntija, yrittäjä, Kurimo Heli, valokuvaaja, Kurki Katri, viherrakentaja, yrittäjä, Larsson Teija, opettaja, ekspressiivinen taideterapeutti, Lehtonen Riitta, viestintäpäällikkö, eläkeläinen, Lindén Tuija, päätoimittaja, eläkeläinen, Lindström Eija, kirjanpitäjä, joogaopettaja, Majuri Arja, pastori, eläkeläinen, Méling Jani, KM, kehittämispäällikkö, Mellin Mikael, eläkeläinen, Mikkonen Niko, paikkatietokäsittelijä, insinööriopiskelija, Murto Risto, FK, biologi (eläk.), Mustalahti Anna, opiskelija, Mustalahti Mikko, eristäjä, Mättö Heidi, palvelutyöntekijä, Nordström Markku, kehityspäällikkö, Nykänen Antti, projektipäällikkö, tekn.kand., Oinonen Rolf, MMK, luonto-opas, Ojala Marjo, FM, paikkatietoasiantuntija, Palenius Ossi, ICT-asentaja, Palkki Sami, autonkuljettaja, sosionomi, Poikonen Hannu-Pekka, IT-kehityspäällikkö, DI, Pokkinen Maija, järjestötyöntekijä, Pynnönen Vienna, VTT, tutkija, Pöytäniemi Erkki, yrittäjä, Ratilainen Tero, lähihoitaja, omaishoitaja, Roms Minna-Mari, FM, kulttuurituottaja, Saarinen Kaisa, VTM, erityisasiantuntija, Saksa Eeva, tradenomi, IT-konsultti, Selenius Heidi, eläkeläinen, ratkaisukeskeinen lyhytterapeutti, Serita Virpi, opettaja, Skaffari Laura, FM, oppilaanohjauksen lehtori, Strandman Julie, elektroniikkatyöntekijä, Surakka Marianne, yrittäjä, Tuukkanen Marika, insinööri, tutkimusteknikko, Törönen Mika, taidemaalari, kuvataideopettaja, Uotila Urpo, eläkeläinen, Vainio Anne-Mari, muusikko, Valste Juha, FK, tietokirjailija, Weckström Nea, sosiaaliohjaaja.

Uudet ehdokkaat: Aaltolainen Mari, sosionomi (AMK), perhetyöntekijä, Aarnio Jaana, aluepäällikkö, hortonomiopiskelija, Andsten Jenna, yhteisöpedagogi, eläkeläinen, Besmond Jaana, hum.kand., TV-tuottaja, Björkell Laura, yrittäjä, opiskelija, Buntsev Heiki, opiskelija, huoltomies, Ekblad Joona, opiskelija, Ertek Sara, kulttuurituottaja (AMK), kirjastovirkailija (AMK), Haapa Hannu, arkkitehti, Harri Tuomas, muusikko, teologian maisteri, Helle Pauliina, verkostokehittäjä, taiteen maisteri, Hägglund Marita, kätilö, eläkeläinen, Häyrinen Suvi, koulunkäynninohjaaja, valokuvaaja, Kellokoski Päivi, rakennusinsinööri, rakennuttamispäällikkö, Kivilahti Veikko, valokuvaaja, Luoto Anu, luontokartoittaja, FM, Mattila Paula, sairaanhoitaja YAMK, perheohjaaja, Mekkid Karim, lähihoitaja, lastenhoitaja, Nuora Marja, maisemasuunnitteluhortonomi, Petäinen Anne, FM, kirjastotyöntekijä, Raikas Markus, yrittäjä, pianonvirittäjä, Saeijs Diederik, kapellimestari, eräopas, Vaajakallio Jukka, teollinen muotoilija, eläkeläinen, Vermeulen Stephanus, opettaja.

Eläinoikeuspuolue (1)

Laurila Pauliina, kouluttaja, BSC in animal behaviour & ecology.

Kristallipuolue (2)

Maanpiiri Malla, luovuusohjaaja, doula, Lepson Sirli, yrittäjä, energiahoitaja.

Meidän Lohja, puolueisiin sitoutumattomien ehdokkaiden yhteislista (22)

Adreou Helena, liikunnanohjaaja, Aibeo Pedro, arkkitehti, Eskola Mika, johtaja, Gutierrez Sorainen Ana, YTM, Hasu Matti, tuotepäällikkö, Heinänen Juha, valmennuspäällikkö, Huuhka-Tarkiinen Minna, kotiäiti, Ilmarinen Pekka, kalastusmestari, Juhonen-Manninen Sari, lääketeknikko, Laine Teuvo, eläkkeellä, Laitinen Karitta, arkkitehti, Luhtala Riitta, erik.sairaanhoitaja, Maittila Hannele, yrittäjä, Nurmi Mea, lähihoitaja, Romanenko Veronika, lähihoitaja, Saarikko Jouni, tekninen kouluttaja, Sinisalo Arto eläkkeellä, Suomalainen Vesa, ryhmäpäällikkö, Tallqvist Jan, kiinteistöpäällikkö, Tallqvist Lena, erityisopettaja.

Uudet ehdokkaat: Nousiainen Katriina, erityisasiantuntija, FM, Uhlgren Jukka, perhe/päihdetyöntekijä, näyttelijä.

Vuorinen Jari valitsijayhdistys (1)

Vuorinen Jari, tekn.yo, AMK.

Kommentoi

Tilaa uutiskirje

Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.

Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.

Palvelut