Koronavirus: Lähes kaksi vuotta jatkuneet vaihtuvat koronarajoitukset ovat totuttaneet muusikko Kielo Kärkkäisen siihen, että töitään ei voi suunnitella kovin pitkälle. Vaikein vaihe oli, kun Kärkkäinen sairastui pitkittyneeseen koronatautiin.
Aluevaalit: Pitkän uran tehneet ministeri Seppo Kääriäinen (kesk.) ja valtiopäiväneuvos Kari Rajamäki (sd.) pitävät ensimmäisiä aluevaaleja kansanvallan vahvistamisen hyvänä alkuna, mutta edessä on paljon korjattavaakin. Mallia kaksikko hakisi 1970-luvun kansanterveyslain periaatteista.
Terveys: Avantouinnin suosio kasvaa. Riikka Partanen haki kylmän veden pulahduksista parempaa palautumista, mutta huomasi, että ne auttoivat muuhunkin.
Lue liite tänään näköislehdestä.
Näköislehti kuuluu kaikkiin Länsi-Uusimaan tilauksiin. Aktivoi lukuoikeutesi tästä.
Voit kokeilla Länsi-Uusimaan verkkopalveluja kolmen kuukauden ajan hintaan 4 euroa / kuukausi. Kokeile kolme kuukautta!