Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Länsi-Uusimaan vaalikone on nyt auki - löydä oma ehdokkaasi!

Evertonin lisäaikamaali romutti Manchester Unitedin haaveet sarjakärkeen noususta – "Meidän täytyy lakata päästämästä helppoja maaleja"

Evertonin hyökkääjän Dominic Calvert-Lewinin makea lisäaikamaali romutti lauantaina Manchester Unitedin haaveet noususta sarjan kärkeen jalkapallon Englannin Valioliigassa.

ManU ja Everton päättivät myöhäisottelunsa tasatulokseen 3–3. Voitto olisi nostanut Unitedin sarjan johtoon tasapisteisiin paikalliskilpailija Manchester Cityn kanssa. City on tosin pelannut kaksi ottelua vähemmän kuin United. Eroa sarjaa johtavan Cityn ja toisena olevan Unitedin välillä on nyt kaksi pistettä.

Kotijoukkue ManU aloitti Evertonia vastaan vahvasti ja oli tauolle mennessä tukevassa 2–0-johdossa Edinson Cavanin ja Bruno Fernandesin maaleilla. Toisen erän alkupuolella Everton kuitenkin tuli tasoihin, kun Abdoulaye Doucoure ja James Rodriguez onnistuivat maalinteossa muutaman minuutin välein.

United tempaisi 70. minuutilla jälleen johtoon Scott McTominayn osumalla, mutta Calvert-Lewinin tasoitus aivan pelin lopussa 95. minuutilla vei siintävän voiton. Lopputulos kuvasti karulla tavalla Unitedin puolustuksen ongelmia.

– Hyökkäyksessä olimme oikein hyviä, mutta meidän täytyy lakata päästämästä helppoja maaleja, Unitedin päävalmentaja Ole Gunnar Solskjär sanoi pelin jälkeen uutistoimisto AFP:n mukaan.

Aston Villan Watkins hienossa maalivireessä

Päivän muissa otteluissa Aston Villan Ollie Watkins nosti kauden maalisaldonsa kymmeneen. Ottelu Arsenalia vastaan ei ollut vanhentunut edes kahta minuuttia, kun Watkins laukoi kotijoukkueen rangaistusalueen sisältä johtoon. Maali jäi pelin ainoaksi.

Hyökkääjä Watkins on tullut ryminällä Valioliigaan, sillä hän pelaa uransa ensimmäistä kautta Englannin pääsarjatasolla. Viime kaudella Watkins tykitti maaleja Englannin mestaruussarjan Brentfordille.

Watkins on viimeistellyt viidessä viime liigapelissään neljä maalia.

Newcastle osoitti sitkeytensä nappaamalla Southamptonista 3–2-kotivoiton, vaikka se pelasi ottelun lopun kahden miehen alivoimalla.

Jeff Hendrick lensi toisella keltaisella kortilla suihkuun 50. minuutilla. Kotijoukkueen tilanne paheni entisestään Fabian Schärin loukkaannuttua 79. minuutilla. Newcastle oli käyttänyt siinä vaiheessa kaikki vaihtonsa, mutta joukkue kesti Southamptonin rajun painostuksen.

Edellisessä ottelussaan Liverpoolin voittanut Brighton ylsi Burnleyn kotikentällä 1–1-tasapeliin. Fulham ja West Ham puolestaan päätyivät iltapelissä maalittomaan tasatulokseen.