Jalkapalloliigan kärjessä keikkuva KuPS koki yllätystappion SJK:lle, joka kaatoi kuopiolaiset Seinäjoella 2–1 (1–1)
KuPS koki kovia heti ottelun alussa, kun joukkueen maalivahti Johannes Kreidl kosketti palloa kädellään boksin ulkopuolella ja ajettiin ulos kuudennella minuutilla.
Vajaamiehinen KuPS teki siitä huolimatta ottelun avausmaalin ja loi pari muutakin kelpo paikkaa, mutta SJK piti pintansa ja tuli lopulta ohi
– Jouduimme pelaamaan lähes koko matsin vajaalla, mutta annoimme kaikkemme ja olimme ottaa pelistä jotain mukaan. Jälleen kerran osoitimme sen, miksi olemme kärjessä, KuPSin päävalmentaja Simo Valakari muistutti.
KuPSin ainokaisen osuman iski avausjaksolla Janis Ikaunieks, joka oli hetkeä aiemmin hukannut rangaistuspotkun. Sarjassa viidenneksi nousseen SJK:n maalit takoivat Diego Rojas ja Jake Jervis.
Jervisin tekemän voittomaalin alusti upealla keskityksellään Mostagh "Mosa" Yaghoubi, joka palasi seinäjokelaisten riveihin melkein kolme vuoden tauon jälkeen. Alkukauden hän pelasi AC Oulussa.
– Hän astui esiin ja kontrolloi peliä. Tämä on normaalia hänelle, iloitsi SJK-luotsi Joaquin Gomez.