Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Länsi-Uusimaan vaalikone on nyt auki - löydä oma ehdokkaasi!

Lentokoneesta kiinni otettu valkovenäläinen oppositioaktivisti esiintyi televisiossa

Valkovenäläinen oppositioaktivisti Raman Pratasevitsh esiintyi torstaina Valko-Venäjän valtiollisen television haastattelussa. Haastattelussa vaivaantuneen oloinen Pratasevitsh tunnusti olleensa organisoimassa valtion vastaisia mielenosoituksia viime vuonna ja ylisti maata itsevaltaisesti johtavaa Aljaksandr Lukashenkaa.

Kansalaisjärjestö Viasna varoitti jo ennen haastattelun esittämistä, että Pratasevitsh on pakotettu puhumaan haastattelussa viranomaisten mielen mukaan.

– Kaikki on pelkkää propagandaa, jolla ei ole mitään totuuspohjaa, varoitti Viasnan johtaja Ales Bialiatski.

Pratasevitsh ja hänen venäläinen naisystävänsä Sofija Sapega otettiin kiinni toissaviikon sunnuntaina sen jälkeen, kun Valko-Venäjä oli pakottanut Ateenasta Vilnaan matkalla olleen Ryanairin matkustajakoneen laskeutumaan Valko-Venäjän Minskiin.