Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tullin tutkimuksissa ei paljastunut isoja puutteita kansanmaskeissa

Tullin tutkimissa ulkomailta tuoduissa kuluttaja- eli kansanmaskeissa ei ole paljastunut turvallisuusriskejä, kertoo Tulli tiedotteessaan. Tullin valvonnassaan tutkimista maskeista ei löytynyt terveydelle haitallisia yhdisteitä. Muutamissa erissä havaittiin puutteita pakkausmerkinnöissä.

Tulli on kuluvan vuoden aikana tutkinut 13 erilaista kansanmaskia, joita tuodaan Suomeen ulkomailta. Kansanmaskeilla tarkoitetaan muun muassa kankaisia kestomaskeja ja kertakäyttömaskeja, joissa ei ole CE-merkintää. Tullin tutkimista eristä viisi oli kankaisia kestomaskeja ja kahdeksan kertakäyttömaskeja. Valvonnassa ei tutkittu maskien suojaustehoa, vaan turvallisuutta käyttäjille.

Tullin mukaan kansanmaskit ovat vain pieni osa kaikista kasvomaskeista, joita Suomeen tuodaan.