Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Länsi-Uusimaan vaalikone on nyt auki - löydä oma ehdokkaasi!

THL: Koronatapausten määrä laskenut selkeästi kolme viikkoa peräkkäin – suora lähetys on päättynyt

Koronatapausten määrä on laskenut Suomessa selkeästi kolme viikkoa peräkkäin, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL). Ilmaantuvuuden lasku näkyy kaikissa ikäryhmissä ja kaikilla alueilla.

THL:n mukaan sairaalaan joutumisen riski on vähäisimmillään koko epidemian aikana. Myös menehtyneiden osuus tapauksista on pienimmillään epidemian aikana.

– Sairaalaan joutumisen riski on selvästi yhteydessä rokotekattavuuteen, kertoo THL:n johtaja Mika Salminen.

Hänen mukaansa rokotekattavuus on korkealla tasolla kaikkialla Suomessa. Vakavan sairastuminen riski on matala rokotusten ottaneilla.

Salminen huomauttaa kuitenkin, että erikoissairaanhoidon kuormitus on kapasiteettiin nähden yhä korkealla.

Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) ja THL pitivät torstaina kello 10 alkaen tilannekatsauksen, jossa käsiteltiin tauti- ja rokotustilannetta sekä koronavirustilanteen epidemiologista arviota Suomessa ja kansainvälisesti.

Lisäksi kuultiin puheenvuoro matkailusta nykyisessä koronatilanteessa.

Tilannekatsauksessa olivat mukana johtava asiantuntija Liisa-Maria Voipio-Pulkki sekä osastopäällikkö Taneli Puumalainen STM:stä ja johtaja Mika Salminen THL:stä.